Výzkumný ústav pro sdělovací techniku A. S. Popova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Výzkumný ústav pro sdělovací techniku A. S. Popova
Současná podoba budovy
Současná podoba budovy
Vznik 1950
Zánik 28. srpna 2008
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Výzkumný ústav pro sdělovací techniku A. S. Popova (zkráceně VÚST) vznikl v roce 1950 pod názvem TESLA Elektronik[1] a samotný areál byl otevřen v roce 1958. V tomtéž roce přibyl i Výzkumný ústav pro elektrotechnickou fyziku a v roce 1965 i Výzkumný ústav pro elektroakustiku. V roce 1968 zajistil na začátku sovětské okupace i náhradní televizní vysílání. Od roku 1980 nesl ústav nový název TESLA Výzkumný ústav pro sdělovací techniku A. S. Popova.

Historie

Po válce došlo ke znárodnění (bez náhrady) a postupnému sloučení 81 soukromých firem slaboproudé techniky do národního podniku TESLA. Jejich výzkumná oddělení byla alokována do tzv. Ústředního vývoje TESLA, který se následně rozdělil do 4 divizí: ústředí, Ústav pro výzkum radiotechniky Opočínek, Závod A. S. Popova a závod Vysočany.

Závod AS Popova se dělil na VÚST a VÚ Telekomunikací, který se následně přeměnil na VÚ Elektrotechniky a pak se s VÚST sloučil v roce 1965. Současně s areálem Výzkumného ústavu pro sdělovací techniku A. S. Popova byla v Praze 4 zahájena i stavba Ústavu pro výzkum uhelných ložisek. Ten byl ale v době výstavby přemístěn do Ostravy a jeden rozestavěný objekt pro tento ústav se stal součástí areálu VÚST. Smyslem ústavu byl aplikovaný výzkum a ověřovací výroba v oblasti bezdrátové sdělovací techniky, polovodičových materiálů, pasivních radioelektronických součástek a nakonec i akustických měničů. V roce 1965 se přeměnil z pouhé rozpočtové organizace na samostatně hospodářskou organizaci. Od 1. 1. 1980 se ústav stal rezortním výzkumným ústavem Federálního ministerstva elektrotechnického průmyslu pod novým názvem TESLA Výzkumný ústav pro sdělovací techniku A. S. Popova. Po roce 1989 areál došlo k odvolání ředitele Rudolfa Šorma a ústav změnil strukturu na centrálu s 9 divizemi, které se postupně privatizovaly. Mezitím se připravoval privatizační projekt Technologický park INCEL PRAHA (Společnost Inovačního centra elektroniky). Nakonec došlo ke schválení privatizace formou veřejné soutěže a areál v roce 1998 koupila developerská společnost BesNet s.r.o. Ústav ve své drtivé většině zanikl, vypořádávala se zbylá aktiva a výmaz z OR nastal 28. 8. 2008.

Ředitelé

Reference

  1. http://vust.webnode.cz/o-nas/, Stránky bývalých zaměstnanců