Výstražný radiolokační přijímač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Senzor výstražného radarového přijímače AN/APR-39 je součástí výstražného přijímače před PLŘS (MAWS) AN/AAR-47 na americkém konvertoplánu Bell Boeing V-22 Osprey.

Výstražný radiolokační přijímač (také výstražný radarový přijímač nebo varovný radarový přijímač, anglicky radar warning receiver, zkratkou RWR) je elektronický systém, který zachycuje rádiové záření radiolokátorů. Jeho primární funkcí je upozornit na detekci radarem, který by mohl představovat hrozbu.[1] Tyto systémy mohou být instalovány na různých vojenských zařízeních: letadlech, vrtulnících,[2] lodích, tancích, pozemních základnách apod. Varování pak může posádka využít ve svůj prospěch, například pilot vojenského letounu je takto upozorněn na zaměření nepřátelským radarem, což může znamenat riziko sestřelení protiletadlovou řízenou střelou, a tak podnikne protiopatření.

Moderní RWR systémy jsou sofistikované a dokáží určit zdroj radarového záření analýzou síly signálu, fáze a dalších detailů. Nezřídka bývají integrovány ve společném elektronickém kompletu výstrahy a rušení. Informace o síle signálu a vlnových charakteristikách poslouží ke klasifikaci hrozby, jakou radar představuje.

Civilní obdobou je tzv. antiradar.

Typy RWR[editovat | editovat zdroj]

Přehled vybraných typů systémů RWR (v závorce je uvedena země původu a prostředek, který je jimi osazen). Výčet nemusí být kompletní.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Radim Špalek: Letecká válka nad Ukrajinou aneb „S trojzubcem proti medvědovi“, 3.díl, czechairforce.cz, vyd. 18. 1. 2023, cit. 5. 5. 2023
  2. a b Prostředky elektronického boje ve vrtulnících, vrtulnik.cz, vyd. 23. 3. 2021, cit. 5. 5. 2023
  3. Electronic Warfare Programs by AN Nomenclature (anglicky)
  4. AN/ALR-46 FAS.org (anglicky)
  5. AN/ALR-67(V)3 FAS.org (anglicky)
  6. AN/ALR-69 FAS.org (anglicky)
  7. Jan Rut: Agusta A-129 Mangusta, vojsko.net, vyd. 30. 11. 1999, cit. 5. 5. 2023

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]