Výstaviště Praha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Výstaviště Praha
Logo Výstaviště Praha
Účel stavby

Výstavy, kulturní a společenské akce, zábava

Poloha
Adresa Praha, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Výstaviště Praha
Výstaviště Praha
Další informace
Kód památky 40601/1-1567 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výstaviště Praha, označované též jako holešovické výstaviště, je výstavní areál v Praze 7Bubenči.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Fontána na kresbě Jana Vilímka
Horská dráha

Areál Výstaviště se nachází v blízkosti zástavby Holešovic, který slouží pro pořádání výstav, koncertů či dalších kulturních akcí. Nachází se nedaleko stanice Nádraží Holešovice na lince metra C. V těsném okolí výstaviště se na západní straně nachází rozlehlý park Stromovka a Planetárium Praha, na východní Tipsport arena, domovská hala klubu HC Sparta Praha. Dominantní stavbou vlastního areálu je secesní Průmyslový palác, dále se zde mj. nalézají Lapidárium Národního muzea, Maroldovo Panoráma bitvy u Lipan, Křižíkova světelná fontána či akvárium Mořský svět. Severní část areálu zaujímá lunapark, dnes místo, kde se konává Matějská pouť.

Výstaviště je od 1. ledna 2015 ve správě akciové společnosti Výstaviště Praha, a.s., dříve Rozvojové projekty Praha, jejímž stoprocentním vlastníkem je Hlavní město Praha. Hlavní město tak rozhodlo na podzim minulého roku a jeho cílem je kompletní revitalizace areálu výstaviště. Areál spravuje Výstaviště Praha, a.s.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstaviště u Holešovice, oficiálně na katastru Bubenče, vzniklo vydělením východní části z původní rozlohy parku Stromovka při příležitosti Jubilejní zemské výstavy, uspořádané v roce 1891. Během jejího konání (od 15. května do 18. října) navštívilo výstaviště přibližně 2,5 milionu lidí. Tehdy byla postavena také např. Petřínská rozhledna, lanová dráha na Petřín, Hanavský pavilon, lanová dráha na Letnou či Křižíkova elektrická dráha, první elektrická tramvajová trať v českých zemích. Centrem výstaviště se stal novobarokní Průmyslový palác, otevřený 15. března 1891 a vystavěný dle projektu architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila.[1] Atrakcí také byla elektricky osvětlená Křižíkova fontána, obnovená na začátku 90. let 20. století u příležitosti konání Všeobecné československé výstavy 1991.

V době německé okupace objekty výstaviště sloužily mimo jiné k uskladnění konfiskovaných předmětů.

Za komunistické éry bylo výstaviště přejmenováno na „Park kultury a oddechu Julia Fučíka“ (PKOJF) a Průmyslový palác na Sjezdový palác, neboť se zde také, mimo jiné, pořádaly i stranické sjezdy tehdy vládnoucí KSČ a v areálu se pořádaly propagandistické akce, například výstava Sovětský ráj.

K roku 2008 mělo výstaviště rozlohu 36 hektarů.[2] V současnosti je majitelem areálu hlavní město Praha, dlouhodobým nájemcem byla do konce roku 2014 společnost Incheba Praha (nájemní smlouva původně měla platit do roku 2016[3]). Od 1. ledna 2015 areál provozuje a spravuje akciová společnost Rozvojové projekty Praha, která je ve 100% vlastnictví hlavního města Prahy a která má za úkol areál za provozu postupně revitalizovat. Tato společnosti uzavřela s Inchebou Praha do roku 2018 smlouvu zajišťující realizaci konkrétních veletrhů.[4]

Požáry[editovat | editovat zdroj]

  • 25. října 1991 na výstavišti zcela shořel Bruselský pavilon, jeho příčinou zde patrně byla nedbalost při používání elektrického spotřebiče.
  • 12. listopadu 2005 také v areálu výstaviště shořelo dřevěné kruhové Divadlo Globe, šlo o repliku starého alžbětinského divadla Globe, postavenou roku 1999, oheň ji zcela zničil.
  • 16. října 2008 zachvátil levé křídlo hlavního Průmyslového paláce velký požár, který jeho levé křídlo úplně zničil.[5] Podle následných šetření oheň vznikl na základě nesprávné manipulace s elektrickým vařičem během jedné ze zdejších výstav.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Průmyslový palác [online]. Pražská informační služba, rev. 2008-02-29 [cit. 2008-10-16]. Dostupné online. 
  2. Výstaviště Praha Holešovice [online]. Newbalkan.com [cit. 2008-10-16]. Dostupné online. 
  3. http://beta.parlamentnilisty.cz/kraje/praha/Incheba-na-Vystavisti-skonci-v-roce-2016-168266
  4. Czechbus 2014: Rekapitulace nejen pohledem BUSportálu, BUSportál.cz, 4. 2. 2015, Dagmar Braunová
  5. http://zpravy.idnes.cz/pozar-prumysloveho-palace-na-vystavisti-f10-/domaci.aspx?klic=64069

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]