Východoevropský ovčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Východoevropský ovčák
Восточноевропейская овчарка ИМПЕРИЯ.jpg
Základní informace
Země původu RuskoRusko Rusko
Využití Pracovní pes
Průměrný věk 10 až 12 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost Psi: 35—60 kg
Feny: 30—50 kg
Výška † 62—76 cm
Klasifikace a standard
Skupina FCI Plemena neuznaná
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Východoevropský ovčák (anglicky: East European Shepherd) je plemeno ovčáckého psa vytvořené křížením německých ovčáků dovezených z Německa do Sovětského svazu v roce 1924.[1] Je velmi odolný proti extrémnímu chladu a choval se pro vojenské použití. V jeho DNA jsou stopy po sibiřské lajce a německém ovčákovi, zděděné od vstupu Rudé armády v Německu během konce druhé světové války. Východoevropský ovčák je málo známé plemeno v západních zemích, ale naopak v zemích bývalého Sovětského svazu je toto psí plemeno velmi oblíbené. Pes je inteligentní, hravý a pracovitý. V kohoutku měří okolo 60 cm, hmotnost se pohybuje v různých rozmezích, ale většinou nepřesáhne 42 kg.

Je lehko zaměnitelný s německým ovčákem, rozdíl je především v tom, že východoevropský ovčák je větší a také ve zdraví obou plemen — velkou problematikou chovu německých ovčáků je v poslední době zkosená záď a křivé nohy, čemuž se chovatelé východoevropských ovčáků snaží předejít pečlivou selekcí chovných jedinců.

Hodí se jako pracovní psi, v Rusku jsou dokonce využívání jako slepečtí. Společenským psem může východoevropský ovčák být jen v případě, že jej majitel umí dobře vycvičit a zaměstnat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku East European Shepherd na anglické Wikipedii.