Východočeský diametr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Východočeský diametr je záměr modernizace železničního spojení měst ChrudimPardubiceHradec KrálovéJaroměř, který má odstranit současnou nedostačující kapacitu a zastaralý stav železniční infrastruktury v této aglomerační ose spojující dvě krajská města s jižním a severním okrajem východních Čech.

Záměr řeší současný nevyhovující stav trati Pardubice – Hradec Králové, v době přijetí záměru jednokolejné, a také nutnost jízdy vlaků úvratí mezi Pardubicemi a blízkou Chrudimí (v důsledku toho činí jízdní doba vlaku 20–29 min. (zrychlený vlak 15–18 min.), zatímco autobusu 12–18 min.) a zahrnuje

Záměr je podmínkou pro zavedení pro cestující atraktivního taktového jízdního řádu příměstské železnice na této relaci (30 min. interval zastávkových vlaků a stejný interval zrychlených vlaků, výhledově 15 min. pro oba typy vlaků) a pro rozvoj integrovaného dopravního systému.

Na modernizovaném úseku Stéblová – Opatovice nad Labem byla zřízena nová zastávka Opatovice nad Labem blíže k obci, než je dosavadní stanice; ta proto byla od prosince 2014 přejmenována na Opatovice nad Labem-Pohřebačka[3].

Na záměr navazuje výstavba nové trati pro přímé spojení z Hradce Králové (Prahy) do Náchoda (nyní jsou potřeba hned dvě úvrati, ve Václavicích a Starkoči).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.zelpage.cz/zpravy/7748 Informace o Memorandu o rozvoji dopravní infrastruktury Pardubického kraje
  2. Modernizace trati Hradec Králové - Pardubice - Chrudim, 3. stavba, zdvoukolejnění Pardubice-Rosice nad Labem - Stéblová [online]. Správa železnic, 2021-05 [cit. 2022-05-17]. Dostupné online. 
  3. Výnos Drážního úřadu o změně názvu na stránkách SŽDC (pdf)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]