Přeskočit na obsah

Východočeský diametr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Východočeský diametr je projekt modernizace železničního spojení měst ChrudimPardubiceHradec KrálovéJaroměř, který má odstranit současnou nedostačující kapacitu a zastaralý stav železniční infrastruktury v této aglomerační ose spojující dvě krajská města s jižním a severním okrajem východních Čech.

Železniční přejezd u obce Stéblová během zdvoukolejnění úseku Stéblová – Pardubice, květen 2022

Projekt řeší současný nevyhovující stav jednokolejné trati Pardubice – Hradec Králové a také nutnost jízdy vlaků úvratí mezi Pardubicemi a blízkou Chrudimí (v důsledku toho činí jízdní doba vlaku 20–29 min. (zrychlený vlak 15–18 min.), zatímco autobusu 12–18 min.) a zahrnuje:

Projekt je podmínkou pro zavedení pro cestující atraktivního taktového jízdního řádu příměstské železnice na této relaci (30 min. interval zastávkových vlaků a stejný interval zrychlených vlaků, výhledově 15 min. pro oba typy vlaků) a pro rozvoj integrovaného dopravního systému.

Na modernizovaném úseku Stéblová – Opatovice nad Labem byla zřízena nová zastávka Opatovice nad Labem blíže k obci než dosavadní stanice; ta proto byla v prosinci 2014 přejmenována na Opatovice nad Labem-Pohřebačka.[3]

Na modernizovaném úseku Pardubice-Rosice nad Labem – Stéblová byla zřízena nová zastávka Stéblová obec blíže k obci než dosavadní stanice.

Na projekt navazuje výstavba nové trati pro přímé spojení z Hradce Králové (Prahy) do Náchoda (nyní jsou potřeba hned dvě úvrati, ve Václavicích a Starkoči).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETRÁK, Josef. Memorandum o rozvoji dopravní infrastruktury Pardubického kraje. ŽelPage [online]. 2010-05-25 [cit. 2022-06-08]. Dostupné online. 
  2. Modernizace trati Hradec Králové - Pardubice - Chrudim, 3. stavba, zdvoukolejnění Pardubice-Rosice nad Labem - Stéblová [online]. Správa železnic, rev. 2021-05 [cit. 2022-05-17]. Dostupné online. 
  3. ROEDL, Martin. Rozhodnutí o změně názvu [online]. Drážní úřad, 2013-12-31 [cit. 2022-06-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]