Východní Texas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Východní Texas
jezero Caddo
Rozloha cca 100000 km² km²
Nadřazená jednotka Texas Texas
Obyvatelé cca 6 000 000 (2010)
Poloha v státě USA Texas , červené pole jsou jádro východního Texasu, růžové jsou ve většině zdrojů považovány také za východní Texas
Poloha v státě USA Texas Texas, červené pole jsou jádro východního Texasu, růžové jsou ve většině zdrojů považovány také za východní Texas
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Východní Texas (anglicky East Texas) je osobitý geografický a ekologický region v americkém státě Texas.

Toto území zahrnuje téměř 49 okresů s rozlohou přibližně 100 000 km2 a populací kolem šesti milionů obyvatel. Většina území regionu se skládá z ekoregionu Piney Woods (borovicové lesy) a východní Texas je někdy zaměňován s regionem Piney Woods. Houston se jenom zřídka považuje za součást východního Texasu, je spíš součástí pobřežního regionu Coastal Bend. Na východní hranici regionu v blízkosti centrálního Texasu se povrch mění z lesnatého na prérii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V regionu se nachází dvě nejstarší města Texasu, Nacogdoches, nejstarší texaské město z 18. století a San Augustine, nejstarší angoloamerické sídlo Texasu s datem vzniku 1820. V regionu bydlí převážně Texasané anglického, skotského a irského původu.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Východní Texas byl známý největším těžebním ropnám polem v Spojených státech, East Texas Oil Field. Produkce ropného pole ale v posledních letech poklesla a tato skutečnost se odrazila na místní ekonomice.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Východní Texas je často považován za západní rozšíření Jihu Spojených Státu, kulturní spřízněnost s Jižany je vysoká. Nejvýznamnější muzeum regionu je v Lufkinu, Lufkin Historical and Creative Arts Center,[1] otevřené v roce 1976.

Nejvýznamnější města[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějšími městy s populací nad 10 000 obyvatel jsou:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku East Texas na anglické Wikipedii.

  1. http://www.tshaonline.org/handbook/online/articles/klmwv