Východní Texas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Východní Texas
jezero Caddo
jezero Caddo
Rozloha cca. 100000 km² km²
Nadřazená jednotka Texas Texas
Obyvatelé cca. 6 000 000 (2010)
Poloha v státě USA Texas , červené pole jsou jádro východního Texasu, růžové jsou ve většině zdrojů považovány také za východní Texas
Poloha v státě USA Texas Texas, červené pole jsou jádro východního Texasu, růžové jsou ve většině zdrojů považovány také za východní Texas

Východní Texas (anglicky East Texas) je osobitý geografický a ekologický region v americkém státě Texas.

Toto území zahrnuje téměř 49 okresů s rozlohou přibližně 100 000 km2 a populací kolem šesti milionů obyvatel. Většina území regionu se skládá z ekoregionu Piney Woods (borovicové lesy) a východní Texas je někdy zaměňován s regionem Piney Woods. Houston se jenom zřídka považuje za součást východního Texasu, je spíš součástí pobřežního regionu Coastal Bend. Na východní hranici regionu v blízkosti centrálního Texasu se povrch mění z lesnatého na prérii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V regionu se nachází dvě nejstarší města Texasu, Nacogdoches, nejstarší texaské město z 18. století a San Augustine, nejstarší angoloamerické sídlo Texasu s datem vzniku 1820. V regionu bydlí převážně Texasané anglického, skotského a irského původu.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Východní Texas byl známý největším těžebním ropnám polem v Spojených Státech, East Texas Oil Field. Produkce ropného pole ale v posledních letech poklesla a tato skutečnost se odrazila na místní ekonomice.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Východní Texas je často považován za západní rozšíření Jihu Spojených Státu, kulturní spřízněnost s Jižany je vysoká. Nejvýznamnější muzeum regionu je v Lufkinu, Lufkin Historical and Creative Arts Center,[1] otevřené v roce 1976.

Nejvýznamnější města[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějšími městy s populací nad 10 000 obyvatel jsou:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku East Texas na anglické Wikipedii.

  1. http://www.tshaonline.org/handbook/online/articles/klmwv