Vídeňský mír (1738)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Vídeňský mír z roku 1276.
Vídeňský mír z roku 1738
Data
Podepsáno8. listopadu 1738
Místo podepsáníVídeň
Strany
SignatářiAugust III. Polský a Stanislav I. Leszczyński
Podepsané zeměHabsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie Francouzské královstvíFrancouzské království Francouzské království
Obsah
Cílukončení války o polský trůn.

Vídeňský mír byl uzavřen 8. listopadu 1738, ve Vídni, podpisem mírové dohody mezi habsburským Rakouskem a Francouzským královstvím. Tato dohoda ukončila válku o polský trůn.

Události[editovat | editovat zdroj]

Již 3. října 1735 byl, rovněž ve Vídni, uzavřen Předběžný mír mezi oběma mocnostmi.

Ve vídeňské smlouvě z roku 1738 byl saský kurfiřt August III. ustanoven polským králem a kandidát Francie Stanisław Leszczyński si doživotně ponechal titul krále lotrinského a vévodství Bar. Po jeho smrti měly obě země připadnout Francii. Kromě toho Francie garantovala Pragmatickou sankci.

Španělsko obdrželo Neapol, Sicílii a ostrov Elbu, ale Parmu a Piacenzu postoupilo císaři Karlovi VI. Tomu se také podařilo získat zpět téměř všechny statky v severní Itálii.

Vévoda František I. Štěpán Lotrinský získal uchazečství o Toskánsko.

Uzavření míru[editovat | editovat zdroj]

I přes uzavření smlouvy se válečné události táhly ještě několik let. S podporou Španěl a Sardinie byla Francie schopna pokračovat v bojích proti Rakušanům. Definitivní smír byl uzavřen již 1. května 1737, avšak s vyhlášením se otálelo až do smrti posledního člena rodu Medicejských. 8. listopadu 1738 došlo k veřejnému prohlášení vídeňského míru stvrzením předběžného příměří z roku 1735. Datum také platí jako oficiální uzavření smlouvy.