Vídeňská gezera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Upálení Židů ze Světové kroniky Hartmanna Schedela (1493)[1]

Vídeňská gezera německy Wiener Gesera (z hebr. גזירה) byla plánovaná likvidace židovských obcí v Rakouském vévodství roku 1421 na příkaz vévody Albrechta V. skrze nucené křty, vyhánění a popravy upálením.

Obvinění vznesená proti Židům[editovat | editovat zdroj]

Co vedlo vévodu Albrechta k pronásledování židovských obcí, se lze pouze dohadovat: mohla to být kombinace hospodářských, politických a náboženských motivů, které nejspíše s veřejně předloženými obviněními neměly mnoho společného.

Spolčení s husity[editovat | editovat zdroj]

Od léta roku 1419 České království pustošily husitské války. Také sousední Rakousy byly do válek zataženy. Husitské oddíly táhly také přes severní část Dolních Rakous a došly až ke Kremži. V několika dokumentech jsou Židé obviněni z kolaborace s husity, jako např. v jednom prohlášení Vídeňské teologické fakulty z 9. června 1419. Stále znovu se opakuje vznesená výtka z obchodování se zbraněmi. Zdali jsou tato obvinění založena na pravdě, dnes již nelze zjistit. Každopádně však fanatičtí husité vůči Židům chovali jen málo sympatií. Kupříkladu židovská obec v Chomutově se po dobytí města husity 16. března 1421 bránila nucenému křtu sebevraždami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wiener Gesera na německé Wikipedii.

  1. Schedel události z roku 1421 nezmiňuje. Dřevořezba byla v knize použita třikrát a ilustruje události z let 1298, 1337 a 1492, při nichž opuštěný bědný a zoufalý lid hebrejský… byl pálen. Ve dvou případech zazněla obvinění z rouhání proti hostiím.