Přeskočit na obsah

Vánoční strom republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sbírka na děti nezaměstnaných rodičů u vánočního stromu v Praze, 1931.

Vánoční strom republiky je předvánoční tradice založená v Brně 13. prosince 1924.[1] Spočívá ve zdobení vzrostlého jehličnatého stromu na náměstích, pod kterým je organizovaná sbírka ve prospěch potřebných, především opuštěných dětí.

V roce 1919 těsně před Štědrým dnem nalezl spisovatel Rudolf Těsnohlídek s přáteli v zasněženém lese v Bílovicích nad Svitavou téměř zmrzlé děvčátko, které se jim podařilo zachránit. Těsnohlídek přemýšlel o tom, jak pomoci dalším opuštěným dětem zvláště v předvánočním čase. Inspiraci nalezl v Kodani, kde předvánoční náměstí zdobila vzrostlá jedle s kasičkou již od roku 1914.

Sbírka v předvánoční čas měla úspěch. V Brně posloužila k financování stavby náhradního domova pro opuštěné děti Dětského domova Dagmar. Od položení základního kamene 8. prosince 1928 do zahájení provozu dne 8. prosince 1929 uběhl jeden rok. I v ostatních městech financovaly sbírky především pomoc chudým nebo opuštěným dětem. V roce 1968 pomáhala sbírka financovat první SOS vesničku.

Tradice sbírek pod vánočním stromem republiky se rychle rozšiřovala. V roce 1925 to byla 4 města v celé republice, roku 1929 to bylo již 64 měst jen v Čechách a na Moravě, která sbírku pořádala. Tradice byla narušena lety nesvobody, ale po roce 1990 se opět rozvíjí.

  1. BRANDOVÁ, Zuzana. Stoletý příběh o „bílovickém jezulátku“ založil tradici vánočních stromů. iDNES.cz [online]. 2019-12-22 [cit. 2019-12-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]