Válka nevěst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Válka nevěst
Původní název Bride Wars
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 89 minut
Žánr komedie
Námět Greg DePaul
Scénář Greg DePaul
June Diane Raphael
Casey Wilson
Režie Gary Winick
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Kate Hudson
Anne Hathaway
Candice Bergen
Chris Pratt
Bryan Greenberg
Steve Howey
Kristen Johnston
Produkce Kate Hudson
Matt Luber
Alan Riche
Peter Richie
Julie Yorn
Hudba Edward Shearmur
Kamera Frederick Elmes
Střih Susan Littenberg
Výroba a distribuce
Premiéra USA 9. ledna 2009
Česko 2. dubna 2009
Produkční společnosti 20th Century Fox
Regency Enterprises
New Regency
Firm Films
Dune Entertainment
Distribuce 20th Century Fox
Rozpočet 30 milionů dolarů
Tržby 114,7 milionů dolarů
Válka nevěst na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Válka nevěst (v anglickém originále Bride Wars) je americká filmová situační romanticko-psychologická komedie z roku 2009 režiséra Garyho Winicka s Kate Hudsonovou a Anne Hatwawayovou v hlavní roli.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o netradiční psychologicko-romantickou situační komedii, která je zaměřena na typicky ženské téma. Řevnivost a závistivost dvou doposud nejlepších celoživotních kamarádek, které si usmyslí, že budou mít svatbu v newyorském hotelu Plaza v tentýž den a tutéž hodinu, která přeroste až v jejich vzájemnou "válku".

Dvě velké kamarádky, učitelka základní školy Emma (Anne Hathawayová) a právnička Liv (Kate Hudsonová), od svého dětství touží provdat se v hotelu Plaza, od dětství, kdy jednou společně náhodně spatřily svatbu v hotelu Plaza, si obě společně hrají na nevěstu a ženicha. Původní plán je jasný, obě dvě svatby proběhnou v termínu posunutém o 14 dnů, jedna druhé půjde za družičku a svědkyni. Nicméně nepříjemně trapný omyl ve sňatkové agentuře způsobí, že obě svatby se konají v tentýž den a na stejném místě, zejména Emma však odmítne společnou dvojsvatbu a trvá na oddělených svatebních obřadech. Její velká zatvrzelost a neústupnost pak způsobí, že se obě velké kamarádky postupně rozkmotří a začnou si dělat různé naschvály a podrazy, které mají té druhé svatbu co nejvíce zkomplikovat a znepříjemnit. Emmina zatvrzelost a zarputilost je tak velká, že nakonec vede až k úplnému k rozpadu jejího vztahu s budoucím ženichem a její svatba se vůbec neuskuteční a se snoubencem se rozejde (poznámka:snoubenci těsně před svatbou vrátí zásnubní prsten, což je velmi podobná scéna, která se vyskytuje i ve starším filmu Deník princezny 2: Královské povinnosti). Emma si nakonec později vezme za muže bratra Liv a stane se tak její švagrovou. Film končí nečekaným happyendem v podobě těhotenství obou žen, kdy termín porodu mají stanoven opět na tentýž den.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal 58.7 milionů dolarů v Severní Americe a 55,9 milionů dolarů v ostatních oblastech, celkově tak vydělal 114,6 milionů dolarů po celém světě. Rozpočet filmu činil 30 milionů dolarů. Za první víkend docílil druhé nejvyšší návštěvnosti, kdy vydělal 21 milionů dolarů.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Na recenzní stránce Rotten Tomatoes získal ze 142 započtených recenzí 10 procent. Na Česko-Slovenské filmové databázi snímek získal 51 procent.

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Film získal dvě nominaci na Filmovou cenu MTV v kategoriích nejlepší souboj (Hudson vs. Hathaway) a nejlepší ženský herecký výkon pro Hathaway. Candice Bergen získala za roli nominaci na Zlatou malinu v kategorii nejhorší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Anne Hathaway získala za roli cenu Teen Choice Awards v kategorii nejlepší herečka ve filmové komedii. Film získal další 4 nominace na TCA: nejlepší herečka ve filmové komedii (Kate Hudson), nejlepší výbuch vzteku (Hudson), nejlepší rockový moment (Hathaway) nejlepší rvačka (Hudson vs. Hathaway). Film získal nominaci na People's Choice Awards v kategorii nejlepší filmová komedie.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]