Václav Vrbata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Vrbata
Narození11. října 1885
Kruh (okres Semily)
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. března 1913 (ve věku 27 let)
Vrbatovo návrší v Krkonoších
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Příčina úmrtíselhání srdce z podchlazení
Místo pohřbeníevangelický hřbitov v Mříčné
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Vrbata (11. října 1885 Kruh (okres Semily)24. března 1913 Vrbatovo návršíKrkonoších) byl český lyžař a přítel Bohumila Hanče. Znal se s ním ze Sokola a také z vojenské služby – sloužili spolu v Sarajevu v císařské armádě a stali se blízkými přáteli. Oba tragicky zahynuli během závodu v běhu na lyžích na hřebenech Krkonoš, když se náhle extrémně zhoršilo počasí.

Osudný závod[editovat | editovat zdroj]

Dne 24. března 1913 se konal 8. ročník padesátikilometrového mezinárodního mistrovského závodu v běhu na lyžích. Hanč v této sezóně dosáhl několika vítězství a přítele Vrbatu na závod pozval, aby viděl jeho vítězství na královské trati. Závod odstartoval v 7:10 od Labské boudy směrem k Martinovce. Teplota dosahovala mimořádně vysokých 8 °C, a proto všech šest závodníků vyjelo na trať jen v košilích, bez čepic a rukavic. Kolem osmé hodiny se počasí zkazilo a začalo pršet, o hodinu později se výrazně ochladilo a déšť se změnil ve sněžení. Po desáté hodině přišla vichřice a padal hustý mokrý sníh. Kvůli počasí postupně vzdali všichni závodníci kromě Hanče, který netušil, že jede sám.

Na Zlatém návrší zcela zmoženého Hanče potkal v mlze Václav Vrbata, který mu obětavě navlékl svůj kabát a čepici, aby ho zachránil před umrznutím. Hanč pokračoval k Labské boudě a Vrbata začal sjíždět k Mísečkám, ale po chvíli se kvůli obavám o Hanče vrátil na hřeben a snažil se ho najít a pomoci mu. Po nějaké době objevil Hančovy ve sněhu zapíchnuté lyže, ale samotného Hanče hledal marně. Toho totiž mezitím našel Emerich Rath, další z účastníků závodu. Naprosto vysíleného Hanče odtáhl asi půl kilometru směrem k Labské boudě, ale na další cestu už neměl sílu. Posadil ho proto k tyči a vyrazil pro pomoc. Hanče pak společnými silami dopravili do Labské boudy, ale následné oživovací pokusy už byly marné a podchlazený a vyčerpaný Hanč zemřel na selhání srdce.

Zhruba ve stejnou dobu byl na návrší mezi Harrachovými kameny a Zlatým návrším nalezen zmrzlý Vrbata. Toto návrší se dnes na jeho počest nazývá Vrbatovo návrší a nedaleká turistická chata se jmenuje Vrbatova.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Příběh Hanče a Vrbaty se stal impulzem ke vzniku záchranných služeb a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. A na památku Vrbatova obětavého činu je dnes 24. březen slaven jako Den Horské služby.

Tragickou událost připomínají také dva pomníky:

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • film Synové hor (režie Čeněk Duba, 1956) – životopisný film věnovaný památce Václava Vrbaty a Bohumila Hanče
  • kniha Na hřebenech vichřice (Miroslav Rampa, 1963)
  • kniha Drama na Zlatém návrší (Miroslav Rampa, 1992–1995)
  • film Poslední závod (režie Tomáš Hodan, 2022)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]