Václav Parléř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Parléř
Narození1360
Praha
Úmrtí1404 (ve věku 43–44 let)
Vídeň
Povolánísochař a architekt
RodičePetr Parléř
RodParléřové
PříbuzníJan Parléř (sourozenec)
Funkcestavební mistr (1403–1404)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Velká jižní věž katedrály sv. Víta v Praze se Zlatou branou je dílo Václava Parléře a jeho stavitelů. S výškou 96,6 m je třetí nejvyšší kostelní věží v Česku.

Václav Parléř (německy Wenzel Parler, asi 1360 Praha — 1404 Vídeň) byl česko-německý architekt a sochař z rodu Parléřů. V období pozdního středověku pracoval na gotických chrámech ve Svaté říši římské, především v Praze, Nördlingenu a Vídni.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Václav Parléř se narodil pravděpodobně v Praze jako syn Petra Parléře ze slavného stavitelského rodu Parléřů.

Své první dílo Václav Parléř vykonal v Praze ve druhé polovině 70. let 14. století. Zde se minimálně do roku 1392 podílel na výstavbě katedrály sv. Víta.

V roce 1398 vedení stavby katedrály převzal jeho bratr Jan Parléř mladší a po nich nastoupil jistý mistr Petřík. Za působení těchto tří mistrů byla dokončena příčná loď a velká věž, stejně jako štít, který spojuje věž s jižní příčnou lodí. Předsíň chrámu zvaná Zlatá brána se stala portálem, kterým do katedrály vcházeli čeští králové ke korunovačním ceremoniím.[1]

Z Prahy odešel roku 1398 a stavbu katedrály převzal jeho mladší bratr Jan Parléř mladší. Ačkoli to není jasně zdokumentováno, Václav pravděpodobně pokračoval dohlížet na stavbu kostela svatého Salvátora v Nördlingenu, svobodném říšském městě. Od roku 1400 se objevuje ve Vídni jako kameník v katedrále sv. Štěpána, kde se roku 1403 stal hlavním mistrem stavitelem katedrály. Václav byl pravděpodobně autorem původní architektonické myšlenky jižní věže. [2]

Italský vyslanec ho chtěl naverbovat do Milána, aby dohlížel na stavbu tamní katedrály Narození Panny Marie (il Duomo), Václav Parléř však zemřel dříve, než se mohl projektu ujmout, v roce 1404.

Totožnost Václava Parléře coby architekta katedrály ve Vídni není zcela potvrzena. Václav (Wenzel) bylo v té době v Čechách a jižním Německu běžné jméno a Parléř pochází z výrazu Parlier, což znamená „předák“ nebo „vedoucí stavby“ (viz polír).

Věhlas jeho rodu spolu s časovou shodou a výraznými stylovými paralelami mezi pražskou katedrálou sv. Víta a vídeňskou katedrálou sv. Štěpána společnou identitu činí pravděpodobnou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wenzel Parler na německé Wikipedii.

  1. Bork, Robert Odell (2011): The Geometry of Creation: Architectural Drawing and the Dynamics of Gothic Design. Farnham, UK: Ashgate Publishing. pp254-256. ISBN 9780754660620
  2. Missong, Alfred (1970). Heiliges Wien. 3rd Edition. Wien: Wiener Dom-Verlag. p 22.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Die Parler und der schöne Stil 1350-1400. Europäische Kunst unter den Luxemburgern Handbuch zur Ausstellung des Schnütgen-Museums in der Kunsthalle Köln, 5 Bände; Kolín 1978
  • Parlerbauten - Architektur, Skulptur, Restaurierung, Stuttgart 2004,ISBN 3-8062-1882-X