Přeskočit na obsah

Václav Mareček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Mareček
Narození12. listopadu 1894
Chotětov
Úmrtí24. října 1942 (ve věku 47 let)
Koncentrační tábor Mauthausen
Příčina úmrtípopraven zastřelením
BydlištěSmetanova 23 Mělník
Národnostčeská
Povoláníželezniční zřízenec
ZaměstnavatelČSD
Nábož. vyznáníŘímskokatolická církev
ChoťMarie Poživilová
DětiMarie Kuřeová, Libuše Marečková
RodičeVáclav Mareček, Marie Skálová
člen Sokola
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Václav Mareček v československých legiích na italské frontě

Václav Mareček (12. listopadu 1894 Chotětov[1]24. října 1942 Koncentrační tábor Mauthausen) byl československý legionář, železničář a odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Mládí a první světová válka

[editovat | editovat zdroj]

Václav Mareček se narodil 12. listopadu 1894 v okrese Mladá Boleslav v dělnické rodině Václava Marečka a jeho manželky Marie, roz. Skálové. Vychodil obecnou školu a poté pracoval jako kočí. Po vypuknutí první světové války narukoval 21. června 1915 do c. a k. armády, aby pak bojoval na italské frontě, kde také v květnu 1917 padl do zajetí. Do Československých legií vstoupil 18. dubna 1918, během bojů byl raněn, do Československa se vrátil v prosinci 1918 v hodnosti desátníka. Zúčastnil se války s Maďary, ve které byl rovněž raněn. Z armády byl propuštěn 7. ledna 1920, o několik dní později byl povýšen do hodnosti strážmistra.

Mezi světovými válkami

[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády žil Václav Mareček v Dřísech, odkud pocházela rodina jeho otce. Zde pracoval jako železniční zřízenec. V červnu 1920 se oženil s Marií Poživilovou, v roce 1921 se manželům narodila dcera Marie, v roce 1925 pak dcera Libuše. Po přeložení do Děčína se všichni členové rodiny staly členy tamního Sokola. Po odstoupení pohraničí Německu se Václav Mareček s rodinou přestěhoval do Mělníka, kde opět pracoval na nádraží a stal se místonáčelníkem zdejší sokolské organizace.

Protinacistický odboj

[editovat | editovat zdroj]

Do protinacistického odboje vstoupil Václav Mareček v polovině roku 1941 v rámci sokolské organizace a to na žádost Václava Nováka. Mělnická skupina prováděla zpravodajskou činnost, ukrývala zbraně, podporovala ilegální spolupracovníky a později se spolupodílela na potravinovém a materiálním zásobování československých parašutistů v Praze. Po zradě Karla Čurdy došlo k postupnému rozkrývání rozsáhlé skupiny spolupracovníků Operace Anthropoid a vyšetřovatelé gestapa se tak dostali až na Mělnicko. Dne 25. července 1942 byl zatčen i Václav Mareček a uvězněn v pankrácké věznici. O měsíc později byla zatčena jeho manželka Marie a pravděpodobně 13. října téhož roku i dcera Libuše. Všichni byli postupně uvězněni v terezínské Malé pevnosti, stanným soudem odsouzeni k trestu smrti a 24. října 1942 zastřeleni v koncentračním táboře Mauthausen při fingované zdravotní prohlídce společně s mnoha dalšími českými odbojáři a jejich rodinnými příslušníky.

Posmrtná ocenění

[editovat | editovat zdroj]

Dcera Václava Marečka Marie provdaná Kuřeová unikla díky své nepřítomnosti zatčení. Pracovala v porodnici a po skončení druhé zažádala pro své rodiče a sestru o udělení Československého válečného kříže 1939. Žádosti bylo vyhověno a všem třem bylo vyznamenání in memoriam uděleno.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]