Václav Krolmus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Krolmus
Václav Krolmus (J. Mukařovský 1883)
Václav Krolmus (J. Mukařovský 1883)
Narození3. října 1790
Březinka
České královstvíČeské království České království
Úmrtí24. října 1861 (ve věku 71 let)
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Povoláníarcheolog, katolický kněz a kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Krolmus (3. října 1790 Březinka u Bělé pod Bezdězem[1]24. října 1861 Praha[2]) byl český vlastenecký kněz, sběratel lidové slovesnosti, spisovatel a archeolog.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Navštěvoval bělskou klášterní školu, po dalších studiích na gymnáziu v Kosmonosích, filosofie na Karlově univerzitě a kněžského ústavu v Litoměřicích se stal knězem a kazatelem. Působil na farách ve středních Čechách. Ze Zvíkovce se kvůli sporům na faře odstěhoval do Prahy, kde se plně usadil a věnoval se archeologii. Dá se říci, že archeologie byla jeho největší láska. Z finančního hlediska se mu však moc nedařilo a musel tyto překážky překonávat, ze svých peněz platil výkopy v okolí Prahy. Všechny své nálezy a ostatní starožitnosti, které postupně shromažďoval, zpracovával ve svých spisech. Mezi jeho největší úspěchy patří obohacení sbírek Národního muzea a starost o řadu památek, jež uchránil před zničením.

Roku 1848 se Krolmus stal členem Národního výboru a československé sekce Slovanského sjezdu.[3]

Na poli literárním jsou jeho nejvýznamnějším dílem Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy ohledem na bájesloví česko-slovanské, které vyšly v letech 18451857 v celkem 13 sešitech.

Václav Krolmus zemřel v roce 1861 a do české historie se zapsal jako úspěšný (byť amatérský) český archeolog.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • KROLMUS, Václav. Kronyka čili dějepis wšech powodni poslaupných let, ... : Od příchodu našich pradědů Českoslowanských až po letošní povodně hrůzné s wýstrahami poučlivými a pravidly opatrnosti.. : Od Wácslava Krolmusa. Praha: Vetterl, 1845. Dostupné online.  – Chronologický přehled povodní, sucha a dalších přírodních katastrof v Čechách a Praze od 10. století do roku 1845 včetně. Kniha inspirována katastrofickou povodní v Čechách roku 1845, jíž je věnována většina knihy.
  • KROLMUS, Václav. Příchod slova Páně od Východu na Západ z Jerusalema na Levý Hradec nad Vltavou do Čech. Praha: [s.n.], 1853. 
  • KROLMUS, Václav. Život svatého Ivana ... pod skálou nad potokem Lodenicí, na Berounsku. Praha: [s.n.], 1850. (název zkrácen). 
  • KROLMUS, Václav. Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy ohledem na bájesloví Česko-slovanské, 1–3. Praha: [s.n.], 1845, 1847, 1851. 
  • KROLMUS, Václav. Poslední božiště Černoboha s runami na Skalsku, v kraji Boleslavském, v Čechách. Praha: [s.n.], 1857 (1998). 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost při Strahovském klášteře na Hradčanech v Praze
  3. KADLEC, Jaroslav. Přehled českých církevních dějin. Praha: Zvon, 1991. ISBN 80-7113-003-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]