Václav Krška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Krška
Václav Krška v roce 1930
Narození 4. říjen 1900
Písek Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 17. listopad 1969
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání filmový režisér, scenárista
Významná díla Stříbrný vítr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Krška (4. října 1900 v Písku17. listopadu 1969 v Praze) byl český scenárista, režisér a spisovatel.

Jednalo se o jednoho z klasických českých filmových tvůrců, který se, mimo jiné, programově zaměřoval na filmové adaptace kvalitních literárních děl. Kromě jeho vlastních děl to byly zejména filmy inspirované dílem českého básníka Fráni Šrámka, dále životopisné filmy (Bedřich Smetana, Josef Slavík a Mikoláš Aleš). Byl označován lichotivým přídomkem básník českého filmu. Známé jsou i dva orientálně laděné pohádkové koprodukční snímky Labakan a Legenda o lásce

Pocházel z Písku a žil v nedaleké Heřmani, byl velmi vzdělaný, sečtělý a kultivovaný, kromě své literární činnosti již od mládí rád hrával a režíroval ochotnické divadlo. V roce 1939 byla v okolí Písku zfilmována jeho kniha Odcházeti s podzimem pod názvem Ohnivé léto, na tomto filmu pracoval poprvé jako pomocný režisér společně s Františkem Čápem. Také snímek Kluci na řece z roku 1944 se natáčel v Písku. Ve stejném městě se odehrávají i jeho umělecky nejcennější filmy Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou natočené na motivy děl Fráni Šrámka.

Byl homosexuál (možná to byl důvod proč dal i přes námitky kárné komise v roce 1952 šanci uplatnit se ve filmu Eduardu Cupákovi, který byl kvůli své homosexuální orientaci rovněž popotahován). V knize Martina C. Putny a kolektivu dalších autorů Homosexualita v dějinách české kultury (2011) je celá jedna stať zabývající se právě Václavem Krškou a jeho obhajobou před soudem po tom, co byl obviněn z orálního sexu s jiným mužem. K činu se doznal a hájil se v duchu, že nedělal nic špatného, co by mu jeho přirozenost nedovolila.

Václav Krška je pochován na heřmaňském hřbitově, na jeho hrobce se nachází busta, jejímž autorem je český sochař Jan Kodet.

Filmografie, výběr

Televize

  • 1964 Shakespearovské monology
  • 1965 Odcházeti s podzimem
  • 1965 Polka jede do světa
  • 1967 Poupě
  • 1969 Popel

Odkazy

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Václav Krška

Literatura

Externí odkazy