Václav Jansa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Jansa
Václav Jansa (1896)
Václav Jansa (1896)
Narození22. října 1859
Slatinice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí29. června 1913 (ve věku 53 let)
Černošice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Akademie výtvarných umění ve Vídni
Povolánímalíř, ilustrátor a učitel
DětiLibuše Jansová
PříbuzníIvan Borkovský zeť
Významná dílaPobití Sasíků pod Hrubou Skálou
Maroldovo panorama Bitvy u Lipan
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Jansa (22. října 1859 Slatinice [1]29. června 1913 Černošice[2]) byl český malíř, krajinář a ilustrátor. Významné jsou jeho akvarely zachycující starou Prahu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v dnes zaniklé obci Slatinice (německy Deutsch Zlatnik) v rodině pastýře (Schaffer) Václava Janseho a jeho manželky Marie, rozené Holubové.[1][3] Jeho rodiče zaměstnal hrabě Herberstein na svém dvoře, proto se rodina přestěhovala do Solan u Lovosic. Zde se Jansa vyučil na kupce[p 1] a přitom se věnoval své zálibě, kreslení a malování. Kvůli studiu pak odjel do Prahy.

Byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze a z ní později přestoupil na akademii ve Vídni.

Václav Jansa hodně cestoval a oblíbil si malbu krajin. Maloval hlavně jižní Čechy a také Krkonoše.

Od roku 1893 probíhala asanace historických čtvrtí Prahy pražského ghetta a částí Starého a Nového Města. V témže roce byla ustavena Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek královského hlavního města Prahy[4], jejímž úkolem bylo provedení soupisu památek a dokumentace domů a ulic určených k asanaci. Fotograf Jindřich Eckert pořídil v době svého členství v komisi (1894–1898) 40 nových snímků a zapůjčil 500 fotografií z předchozích dvaceti let své tvorby. Spolek výtvarných umělců Mánes inicioval pořízení akvarelových maleb vybraných partií města v asanačním pásmu. Tento úkol byl svěřen Václavu Jansovi, který v druhé polovině 90. let namaloval 150 barevných akvarelů dokumentujících zanikající části Prahy a které se staly součástí sbírek Městského muzea.[5]

Hrob Václava Jansy na Olšanských hřbitovech

Václav Jansa zemřel v Černošicích 29. června 1913 ve věku 54 let. Je pohřben spolu se svou dcerou, archeoložkou Libuší Jansovou a jejím partnerem, archeologem Ivanem Borkovským na Olšanských hřbitovech v Praze.[6]

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Dne 16. 2. 1895 se v Písku oženil se Marií Reinerovou (1873–??). Manželé Jansovi měli dcery Věru (1900–??) a Libuši (1904–1996).[7]

Díla[editovat | editovat zdroj]

Díla Václava Jansy jsou např. obsažena v časopise Zlatá Praha (od roku 1891[8]) a v desítkách knih, vydaných v letech 1894–2017[9].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Nekrolog v Národních listech uvádí, že na Akademii byl přijat jako bývalý sklepnický učeň.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Matriční zápis v Knize narozených Slatinice 1855-1874, str. 11
 2. Václav Jansa zemřel!. Národní listy. 30. 6. 1913, s. 2. Dostupné online. 
 3. Pozitivní noviny: Dobromila Lebrová - „Moje“ osobnosti
 4. HERMAN,, František. Dějiny "Komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek" král. hlav. města Prahy. In HERAIN, Jan, et al. Zprávy komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hlav. města Prahy.. první. vyd. Svazek prvý. Praha : Tiskem "Politiky" závodu tiskařského a vydavatelského: nákladem vlastním, 1904. S. 51. 
 5. WUNSCH, Hugo; TEIGE, Josef. Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy. In: Almanach královského hlavního města Prahy na rok 1899. Ročník 2. Redakce Lešer Václav. první. vyd. Praha: Důchody obce královského hlavního města Prahy, 1899. 469 s. Dostupné online. Kapitola Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy., s. 252–253. 
 6. Adoptované hroby: Václav Jansa, Libuše Jansová, Ivan Borkovský. www.hrbitovy-adopce.cz [online]. [cit. 2017-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-07. 
 7. Soupis pražských obyvatel: Václav Jansa, 1859
 8. V. Jansa: Pavilon hr. Harracha na jubilejní výstavě v Praze. Zlatá Praha. 32/1890-91, s. 1. Dostupné online. 
 9. Databáze NK ČR, Autoritní záznam: Jansa, Václav

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • HERMAN,, František. Dějiny "Komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek" král. hlav. města Prahy. In HERAIN, Jan, et al. Zprávy komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hlav. města Prahy.. první. vyd. Svazek prvý. Praha : Tiskem "Politiky" závodu tiskařského a vydavatelského: nákladem vlastním, 1904. S. 51. 
 • Stará Praha : 100 akvarelů Václava Jansy. Ilustrace Václav Jansa. Praha: Beaufort, 1938. Dostupné online. Barevné reprodukce akvarelů Václava Jansy doplněné stručným historickým a místopisným doprovodem.. 
 • WUNSCH, Hugo; TEIGE, Josef. Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy. In: Almanach královského hlavního města Prahy na rok 1899. Ročník 2. Redakce Lešer Václav. první. vyd. Praha: Důchody obce královského hlavního města Prahy, 1899. 469 s. Dostupné online. Kapitola Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy., s. 252–253. 
 • Pistorius M., Praha v díle V. jansy, MHMP 1981

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]