Václav Jansa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Jansa
Václav Jansa (1896)
Václav Jansa (1896)
Narození 22. října 1859
Slatinice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 29. června 1913 (ve věku 53 let)
Černošice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Alma mater Akademie výtvarných umění v Praze
Akademie výtvarných umění ve Vídni
Povolání malíř
Děti Libuše Jansová
Příbuzní Ivan Borkovský zeť
Významná díla Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou
Bitva u Lipan (panoráma)
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Jansa (22. října 1859 Slatinice [1]29. června 1913 Černošice[2]) byl český malíř, krajinář a ilustrátor. Významné jsou jeho akvarely zachycující starou Prahu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v dnes zaniklé obci Slatinice (německy Deutsch Zlatnik) v rodině pastýře (Schaffer) Václava Janseho a jeho manželky Marie, rozené Holubové.[1][3] Jeho rodiče zaměstnal hrabě Herberstein na svém dvoře, proto se rodina přestěhovala do Solan u Lovosic. Zde se Jansa vyučil na kupce[p 1] a přitom se věnoval své zálibě, kreslení a malování. Kvůli studiu pak odjel do Prahy.

Byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze a z ní později přestoupil na akademii ve Vídni.

Václav Jansa hodně cestoval a oblíbil si malbu krajin. Maloval hlavně jižní Čechy a také Krkonoše.

Od roku 1893 probíhala asanace historických čtvrtí Prahy pražského ghetta a částí Starého a Nového Města. V témže roce byla ustavena Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek královského hlavního města Prahy[4], jejímž úkolem bylo provedení soupisu památek a dokumentace domů a ulic určených k asanaci. Fotograf Jindřich Eckert pořídil v době svého členství v komisi (1894–1898) 40 nových snímků a zapůjčil 500 fotografií z předchozích dvaceti let své tvorby. Spolek výtvarných umělců Mánes inicioval pořízení akvarelových maleb vybraných partií města v asanačním pásmu. Tento úkol byl svěřen Václavu Jansovi, který v druhé polovině 90. let namaloval 150 barevných akvarelů dokumentujících zanikající části Prahy a které se staly součástí sbírek Městského muzea.[5]

Hrob Václava Jansy na Olšanských hřbitovech

Václav Jansa zemřel v Černošicích 29. června 1913 ve věku 54 let. Je pohřben spolu se svou dcerou, archeoložkou Libuší Jansovou a jejím partnerem, archeologem Ivanem Borkovským na Olšanských hřbitovech v Praze.[6]

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Dne 16. 2. 1895 se v Písku oženil se Marií Reinerovou (1873–??). Manželé Jansovi měli dcery Věru (1900–??) a Libuši (1904–1996).[7]

Díla[editovat | editovat zdroj]

Díla Václava Jansy jsou např. obsažena v časopise Zlatá Praha (od roku 1891[8]) a v desítkách knih, vydaných v letech 1894–2017[9].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Nekrolog v Národních listech uvádí, že na Akademii byl přijat jako bývalý sklepnický učeň.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Matriční zápis v Knize narozených Slatinice 1855-1874, str. 11
 2. Václav Jansa zemřel!. Národní listy. 30. 6. 1913, s. 2. Dostupné online. 
 3. Pozitivní noviny: Dobromila Lebrová - „Moje“ osobnosti
 4. HERMAN,, František. Dějiny "Komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek" král. hlav. města Prahy. In HERAIN, Jan, et al. Zprávy komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hlav. města Prahy.. první. vyd. Svazek prvý. Praha : Tiskem "Politiky" závodu tiskařského a vydavatelského: nákladem vlastním, 1904. S. 51. (česky) 
 5. WUNSCH, Hugo; TEIGE, Josef. Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy. In:Almanach královského hlavního města Prahy na rok 1899. Ročník 2. Redakce Lešer Václav. první. vyd. Praha: Důchody obce královského hlavního města Prahy, 1899. 469 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-10. Kapitola Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy., s. 252–253. (česky) 
 6. Adoptované hroby: Václav Jansa, Libuše Jansová, Ivan Borkovský
 7. Soupis pražských obyvatel: Václav Jansa, 1859
 8. V. Jansa: Pavilon hr. Harracha na jubilejní výstavě v Praze. Zlatá Praha. 32/1890-91, s. 1. Dostupné online. 
 9. Databáze NK ČR, Autoritní záznam: Jansa, Václav

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • HERMAN,, František. Dějiny "Komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek" král. hlav. města Prahy. In HERAIN, Jan, et al. Zprávy komisse pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hlav. města Prahy.. první. vyd. Svazek prvý. Praha : Tiskem "Politiky" závodu tiskařského a vydavatelského: nákladem vlastním, 1904. S. 51. (česky) 
 • Stará Praha : 100 akvarelů Václava Jansy. Ilustrace Václav Jansa. Praha: Beaufort, 1938. Dostupné online. Barevné reprodukce akvarelů Václava Jansy doplněné stručným historickým a místopisným doprovodem.. [nedostupný zdroj]
 • WUNSCH, Hugo; TEIGE, Josef. Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy. In:Almanach královského hlavního města Prahy na rok 1899. Ročník 2. Redakce Lešer Václav. první. vyd. Praha: Důchody obce královského hlavního města Prahy, 1899. 469 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-10. Kapitola Zpráva o činnosti Komise pro soupis stavebních, uměleckých a historických památek král. hl. města Prahy., s. 252–253. (česky) 
 • Pistorius M., Praha v díle V. jansy, MHMP 1981

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]