Václav III. (opat žďárský)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Vysokodůstojnost
Václav III. [Meyer], O.Cist.
opat žďárského kláštera a světící biskup olomoucký
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
Institutcisterciáci
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Místo narození?,
Datum úmrtí6. června 1561
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav III. [Meyer],[pozn. 1] O.Cist. († 6. června 1561) byl v letech 15401561 opatem cisterciáckého kláštera Studnice Blahoslavené Panny Marie (lat. Fons Beatae Mariae Virginis) ve Žďáru nad Sázavou. Zároveň byl titulárním biskupem nikopolským a světícím biskupem olomoucké diecéze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Není přesně známo, kdy a kde se Václav narodil. Vstoupil do cisterciáckého řádu a od roku 1540 byl opatem ve Žďáru nad Sázavou. Roku 1546 potvrdil statuta některých žďárských cechů. V roce 1551 jej papež Julius III. jmenoval světícím biskupem olomouckým, udělil mu titulární diecézi Nikopol a zbavil jej povinnosti trvale sídlit ve žďárském klášteře.[pozn. 2]

V roce 1556 světil opat a biskup Václav žďárský klášterní kostel po opravě. Zemřel v roce 1561. Jeho náhrobní kámen byl původně vsazen do mostního pilíře jednoho ze žďárských mostů. V roce 1942 byl náhrobek přenesen do bývalého klášterního (nyní farního) kostela Nanebevzetí Panny Marie a osazen v severní boční lódi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jméno i přesné datum úmrtí se dá doplnit z patrně neúplného opisu jeho náhrobku, dnes uloženého v bývalém konventním kostele: "Anno salutis 1561 die 6. Mensis Junii obiit r.dus in Deo Pater et dominus dominus Meyer [.....] monasterii abbas Sarensis. Eius anima Deo vivat orate pro eo."
  2. Cisterciáci bývají dodnes vázáni slibem stability - příslušnosti k jednomu konkrétnímu klášteru obvykle po celý život. V původním slova smyslu to znamenalo i ten fakt, že mniši opouštěli klášterní areál pouze v případech naprosto nezbytných a jinak se pohybovali pouze v jeho rámci. Slib stability později získal poněkud jiný obsah.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]