V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Uusikaupunki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Uusikaupunki
Znak obce Uusikaupunki   Uusikaupunki na mapě Finska
Obyvatel: 15 711 (30. 11. 2011)
Souřadnice:
Rozloha: 551,65 km²
  z toho voda: 49,04 km²
Rok založení: 1617
Provincie: Vlastní Finsko
Website: uusikaupunki.fi

Uusikaupunki (švédsky Nystad) je finské město a samosprávný územní celek v provincii Vlastní Finsko (finsky Varsinais-Suomi). Leží na pobřeží Botnického zálivu, přibližně 70 km severozápadně od Turku. Počet obyvatel celku je 16 260 (údaj z 31.12.2004), rozloha je 55,65 km², z čehož 49,04 km² zaujímá vodní plocha. Hustota zalidnění je 32,99 obyvatele na km².

Jazykem tohoto celku je pouze finština. Finské i švédské jméno znamená totéž - „nové město“. Uusikaupunki je sídlem společnosti Valmet Automotive, která vyrábí automobily a jiné dopravní prostředky pro další zpracovatele. Mimo jiné sem přenesly část výroby automobilky Opel, Saab Automobile, Lada a Porsche.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1721 zde byla podepsána Nystadská smlouva, která ukončila Severní válku a zaručila Rusku územní zisky. Původní jméno základní vesnice, která byla později začleněna do Uusikaupunki, bylo Kalainen (přídavné jméno, které ve finštině znamená „mající množství ryb“). Svůj prapůvod měla v tržišti, které se v regionu Vakka-Suomi nacházelo. Samotné město Uusikaupunki bylo založeno v roce 1617 dekretem Gustava II. Adolfa. Městu byla zaručena obchodní práva. Do 19. století bylo Uusikaupunki významným obchodním a rybářským přístavem. Do druhé poloviny 20. století se zde držel důležitý průmysl na výrobu lodí.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

starý kostel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uusikaupunki na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]