Upper Manhattan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na rezidentní domy a Columbia University

Upper Manhattan je nejsevernější část Manhattanu v New Yorku. Jižní hranice Manhattanu začíná na East 96th Street a severní hranice končí ve West 220th Street. S velké části je Upper Manhattan obklopen řekou Hudson a East River.

V horní částu Upper Manhattanu jsou zahrnuty čtvrtě Marble Hill, Inwood, Washington Heights (včetně Fort George, Sherman Creek a Hudson Heights), Harlem (včetně Sugar Hill, Hamilton Heights a Manhattanville) a části Upper West Side (Morningside Heights a Manhattan Valley).

V pozdním 19. století linka IRT Ninth Avenue Line a další zvýšené železnice přinesly rozšíření města do dříve rustikálního Upper Manhattanu. Až do konce 20. století to bylo ovlivněno gentrifikací v dalších částech New Yorku za posledních 30 let.

Stejně jako ostatní obytné čtvrtě, není Upper Manhattan hlavním centrem cestovního ruchu v New Yorku, i když některé turistické atrakce tu sídlí jako Grant's Tomb, většina Riverside Parku, divadlo Apollo, Fort Tryon Park a The Cloisters, Sylvia's Restaurant, Hamilton Grange, Morris-Jumel Mansion, Minton's Playhouse, Riverbank State Park, Sakura Park, Sugar Hill, Riverside Church, Národní jazzové muzeum v Harlemu a dům Dyckman.

Zajímavá místa a budovy[editovat | editovat zdroj]

Název Rok dokončení Info
Kolumbijská univerzita 1754 Kolumbijská univerzita je soukromá univerzita v USA, patřící do „břečťanové ligy“ elitních amerických univerzit.
The Cloisters 1938 Muzeum specializující se na evropskou středověkou architekturu, sochařství a dekorativní umění. Je součástí Metropolitního muzea umění.
Seaman-Drake Arch 1855 Oblouk vybudován rodinou Seaman, je známý také jako Inwood Arch, který je pozůstatkem kopce.
Spuyten Duyvil Creek - Krátké přílivové ústí spojující řeku Hudson s kanálem řeky Harlem a poté s řekou Harlem v New Yorku.
Henry Hudson Bridge 1936 Dvoupatrový ocelový most ve tvaru oblouku, který vede přes Spuyten Duyvil Creek. Tento most nesmí využívat užitková vozidla.
Inwood Hill Park 1926 Městský a velmi udržovaný veřejný park. Nachází se na vysokém břemenu, který je 200 m vysoký nad řekou Hudson.
Grant's Tomb 1897 Poslední místo odpočinku 18. prezidenta Spojených států Ulysses S. Granta (1822-1885) a jeho manželky Julie Dent Grantové (1826-1902).
United Palace 1930 Kostel a neziskové kulturní centrum, kde se konají živá vystoupení.
Katedrála St. John the Divine 1892 Katedrála biskupské diecéze. V roce 2001 zde vypukl velký požár, který si vyžádal opravy. Znovuotevření proběhlo v roce 2008.
Islamské kulturní centrum 1987 První mešita postavená v New Yorku.
Museum of the City of New York 1923 Historické a umělecké muzeum města New Yorku (MCNY), které je postavená z červených cihel a mramorovým dekorem.
El Museo del Barrio 1969 Často zvaný jako El Museo, je muzeum specializující se na latinskoamerické a karibské umění s důrazem na díly z Portorika a komunity Portorika v New Yorku.
Schomburg Center 1905 Schomburg Center for Research in Black Culture je výzkumná knihovna, kde je archiv o lidech Afrického původu z celého světa.
Riverside Church 1930 Křesťanský kostel sídlící v Morningside Heights. Ačkoli je mezidenominační, je spojen také s denominací Amerických baptistických církví a Sjednocenou církví Kristovou.
City College of New York 1847 Veřejná vysoká škola ve městě, kterou spravuje City University of New York.