Uplifting trance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Uplifting trance
Původ ve stylechProgressive
Trance
Kulturní pozadípozdní 90. léta, Německo
Typické nástrojeSyntezátor-Sekvencer - Sampler
Regionální scény
Polsko, Holandsko
Jiná témata
Trance

Uplifting trance, také známý jako “anthem trance“ nebo „epic trance“ je výraz pro jeden ze stylů trance hudby vyznačující se silným důrazem na melodii a přerušováním hlavního tempa během celé délky písně (tracku). Tento styl se zrodil kolem roku 1996 v Německu a jeho základem byl progressive trance. Díky své melodii a tempu často posluchačům navozuje tzv. „epické až pohlcující stavy“. To byl také jeden z důvodů, proč se tento styl nazývá jako „uplifting“ – povznášející. V současné době je uplifting trance velmi populární na celosvětové úrovni a jeho prvky se prolínají do současné taneční hudby. Zástupci toho stylu jsou např. Aly & Fila, Ahmed Romel, Simon O'Shine, Arctic Moon, tranzLift a James Dymond.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Obecně je „uplifting trance“ styl mnohem jemnější než ostatní trance styly jako např. Goa, která má výrazně “temnější” podání tónů použitých v tracku. Namísto již zmíněného Goa trance používá uplifting trance podobný akordový základ jako progressive trance, ale s odlišným průběhem. Základem upliftu je hlavní durový kvintakord a v pozadí další podružné akordové tóniny tvořící „epickou“ melodii. Tímto střídáním akordů a tónin je možné dosáhnout buď pozitivního pocitu tracku „happy“ nebo naopak negativního „sad“. Velmi výrazným znakem tohoto stylu jsou tzv. „breakdowny“ – zlomy a zpomalení, kdy je hlavní svižná část tempa často dosahujícího nejčastěji kolem 140 BPM nahrazena pouze melodií. Existuje velmi úzký vztah mezi uplifting trance a uplifting house, ale obecně cokoliv dosahující tempa nad 136 BPM se dá považovat za trance.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento termín se začal používat pro popis toho, co většina lidí ve Velké Británii nazývá jako „epic trance“. Celkově se tyto termíny velmi prolínají a tak na anglické trancové scéně docházelo k různým zmatkům v terminologii. Proto byl pro popis nekomerční tvorby na této bázi zaveden termín „uplifting“, nebo také „uplifting house“ (pouze ve VB). Termín je také často používán na Goa/psytrance scéně. I když skladba této hudby příliš nezní jako klasický uplift, někteří ji pro navození povznášejících(uplifting) pocitů takto nazývají.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Sensation White 2007, Litva.

Největší popularitě se těšil uplifting trance v pozdních 90. letech a začátkem roku 2000. DJové hrající tento styl neměli v uplynulých letech přílišnou klubovou podporu a proto se stal uplifting trance spíše undergroundovou záležitostí. Tento trend se však od roku 2006 začal měnit a pořadatelé velkých halových akcí jako Sensation White nebo Transmission začali na své show umělce hrající především tento styl opět zvát. Velké popularitě se uplifting vždy těšil a těší v Polsku a ostatních východoevropských zemích. Celkově je polská uplifting scéna velmi aktivní a tvorbu producentů jako např. Nitrous Oxide, Simon O'Shine, Sergey Nevone, atd. Nucvise zařazují na svůj list i takové hvězdy jako Armin van Buuren, Above & Beyond, Aly & Fila, Ronny K a Eddie Sender. Polská Viva a 4Fun TV dokonce stále vysílá starší uplifting trancové hity a pozadu za ní nezůstávají ani MTV Dance nebo Rapture TV. Za dobu své existence se trance scéna rozdrobila na mnoho různých stylů a žánrů. Namátkou můžeme jmenovat křížence mezi Goa trance a uplifting trance, který se jmenuje „Nitzhonot“. Až na začátku roku 2006 se setkala uplifting scéna s opětovnou vlnou zájmu ať už starších nebo mladších trance fanoušků, a tento vzestup pokračoval i po roce 2009. Tento styl se tak opětovně zařadil na pevné místo na poli taneční a klubové hudby.

Současný styl[editovat | editovat zdroj]

I když někteří posluchači považují současný uplifting trance jen jako matný stín svého dřívějšího předchůdce, mnoho dalších ho považuje za celkově vyspělejší a více kreativní oproti minulosti. Velkou měrou k tomu i přispělo míšení různých hudebních stylů jako progressive, techno, electro s tímto druhem trancu. Vlajkovou lodí uplifting trance je v současnosti egyptské vydavatelství Future Sound Of Egypt producentské dvojky Aly & Fila a také české vydavatelství Beyond The Stars Recordings českých producentů tranzLift.

Uplifting trance v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice uplifting trance preferují djs jako Sandeagle, BluEye, Thomas Coastline, LayDeeJane, tranzLift (Behind These Walls podcast) a mnozí další, díky nimž se uplifting dostává do povědomí lidí. Především díky rozvíjející se české rádiové komunitě a moderátorům, kteří prošli rádii, jako dnes již zaniklá Zlatá Praha z dob 90. let - později Fajn Radio, Dance Radio (v dobách jeho čistě internetového vysílání), obnovené rádio Zlatá Praha, či Rádio Zlatka, se podařilo upliftingu prorazit i u zdejších přízniců elektronické taneční hudby a tyto řady příznivců trance hudby od 90. let řádně rozšířit. Moderátoskou ikonou propagující tento hudební žánr u nás je již dlouhou dobu Luboš Novák, populární s pořadem 2HOT (dříve známým jako Předhitparádový servis), který každý rok dodnes vystupuje na oblíbených hudebních akcích na parníku na Vltavě.