Přeskočit na obsah

Univerzita Al-Karaouine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Univerzita Al-Karaouine
Datum založení859
Další informace
AdresaFes, Maroko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAssociation of African Universities
uaq.ma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Al-Karaouine (arabsky جامعة القرويين‎) je univerzitamarockém městě Fes. Byla založena v roce 859 a podle tradičního pojetí pojmu univerzity se jedná o nejstarší nepřetržitě fungující univerzitu na světě, která je zapsána i v Guinnessově knize rekordů.[1] Je součástí historické fáské medíny, jež je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.[2]

Historie a současnost

[editovat | editovat zdroj]

Školu založila v roce 859 dcera bohatého arabského obchodníka Fatima al-Fihri, a to společně s přidruženou madrasou, která se pak stala jedním z předních duchovních a vzdělanostních center tehdejšího islámského světa. Období založení a rané existence školy spadá do zlatého věku islámu.

V roce 1963 byla univerzita začleněna do systému marockého vysokého školství. Výuka probíhá tradičním způsobem (studenti sedí v polokruhu kolem svého vyučujícího) a zaměřuje se na otázky islámského náboženství a práva, málikovského mazhabu a klasické arabské gramatiky a lingvistiky. Výjimečně jsou nabízeny i sekulární předměty (výuka francouzštiny nebo angličtiny). Většina studentů je ve věku od 13 do 30 let.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Al Quaraouiyine na anglické Wikipedii.

  1. Oldest higher-learning institution, oldest university [online]. Guinnessova kniha rekordů [cit. 2018-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Medina of Fez [online]. UNESCO [cit. 2018-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]