Wisconsinská univerzita v Madisonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wisconsinská univerzita v Madisonu
University of Wisconsin-Madison
Logo univerzity
Logo
BascomHill.JPG
Zkratka UW
Rok založení 1848
Typ školy veřejná výzkumná univerzita
Vedení
Rektor Kancléř Rebecca Blank (2020)
Počet studentů 45 540 (2020)
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Členství Sdružení veřejných a státních univerzit, ORCID, Digital Library Federation, Association of Research Libraries, Coalition for Networked Information, Consortium of Social Science Associations a Shibboleth Consortium
https://www.wisc.edu/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wisconsinská univerzita v Madisonu (anglicky University of Wisconsin–Madison, též známá jako UW–Madison, UW, či jednoduše jako Madison) je veřejná výzkumná univerzita v Madisonu ve státě Wisconsin, ve Spojených státech amerických. Byla založena zároveň se vznikem Wisconsinu jako státu, v roce 1848, je oficiální státní univerzitou státu Wisconsin a je nejen nejstarší, ale i největší univerzitou ve státě.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Univerzita je domovem 20 fakult, na kterých v roce 2018 studovalo 30,361 studentů ve 136 bakalářských programech a 14,052 studentů ve 148 magisterských či 120 doktorských studijních programech. S 21,600 pedagogickými i nepedagogickými zaměstnanci je univerzita největším zaměstnavatelem ve státě.

UW-Madison je také jednou z nejvýznamnějších výzkumných univerzit ve Spojených státech. Její rozpočet na výzkum v roce 2018 byl 1,2 miliardy dolarů, tedy osmý nejvyšší mezi americkými univerzitami. Univerzita je zakládajícím členem Americké asociace univerzit (anglicky Association of American Universities). K březnu 2020 univerzita počítá mezi své bývalé studenty a současné či bývalé profesory a výzkumné pracovníky 25 držitelů Nobelovy ceny, dva nositele Fieldsovy medaile a jednoho vítěze Turingovy ceny. Dále, k listopadu 2018, 14 současných generálních ředitelů společností na seznamu Fortune 500 jsou bývalými studenty UW-Madison, což je více, než z kterékoli jiné americké univerzity.

Na škole funguje univerzitní atletický tým Wisconsin Badgers.

Slavní absolventi (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Wisconsin–Madison na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]