Unie botanických zahrad České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Unie botanických zahrad České republiky
Vznik 2005
Právní forma spolek
Sídlo Nádvorní 134, Praha, 171 00, Česko
Oficiální web ubzcr.cz
IČO 26997487 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Unie botanických zahrad České republiky byla založena v roce 2005 jako občanské sdružení, jehož členy byly botanické zahrady a arboreta na území České republiky. Počet členů roste.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V období šedesátých až devadesátých let 20. století spolupracovaly české a slovenské botanické zahrady pod hlavičkou Poradního sboru pro botanické zahrady. Ten zpočátku náležel pod Ministerstvo kultury ČSR, později pod Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Unie byla založena na jaře 2005. O čtyři roky později uváděla počet členů 30, v roce 2012 měla členů 31, v roce 2015 má 35 členů.

Poslání a hlavní cíle[editovat | editovat zdroj]

Unie je dobrovolným nevládním neziskovým sdružením. Smyslem její činnosti je napomáhat uplatňování poslání botanických zahrad a jejich celkovému rozvoji. Členem unie může být fyzická či právnická osoba nebo její organizační jednotka působící jako botanická zahrada či arboretum. Členství může být řádné nebo přidružené. Unie spolupracuje v oblasti botanických zahrad s českými státními orgány a institucemi a mezinárodními organizacemi, především Evropským konsorciem botanických zahrad a BGCI. Pořádá konference a vzájemná setkání pracovníků botanických zahrad.

Sídlo ústředí[editovat | editovat zdroj]

Unie sídlí v budově Botanické zahrady HLMP na adrese Trojská 800/196, 171 00 Praha 7 – Troja.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHYTRÁ, Magdalena; HANZELKA, Petr; KACEROVSKÝ, Radoslav. Botanické zahrady a arboreta České republiky. Praha: Academia a Unie botanických zahrad České republiky, 2010. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]