Unalaska (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Unalaska
satelitní snímek ostrova
AKMap-doton-Unalaska.PNG
Lokalizace Beringovo moře, Tichý oceán
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
• Stát Alaska
• Souostroví Aleutské ostrovy
• Ostrovní skupina Liščí ostrovy
Topografie
Rozloha 2 720 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 127 km
Šířka 30 km
Nejvyšší vrchol Mount Makushin  (1800 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 1 759 (2000)
Hustota zalidnění 0,6 obyv./km²
Používané jazyky angličtina, ruština, aleutština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Unalaska (aleutsky Nawan-Alaxsxa) je jeden z ostrovů v souostroví Liščích ostrovů (anglicky Fox Islands), které jsou součástí Aleutských ostrovů, jež patří Spojeným státům americkým. Roku 2000 jej obývalo 1759 lidí. Se svou rozlohou 2720 km² je Unalaska 14. největším ostrovem Spojených států. Unalasku omývá Tichý oceán, ze severu konkrétně Beringovo moře. Jméno ostrova pochází pravděpodobně z aleutštiny.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severním pobřeží ostrova Unalaska v zátoce Dutch Harbor se nachází hlavní město Aleutských ostrovů, které se rovněž jmenuje Unalaska. Toto městečko se zčásti rozprostírá i na sousedním ostrově Amaknak, kde je též letiště Unalaska Airport.[1] Na polostrově západně od města Unalaska se nacházejí nejvyšší vrcholy ostrova, jimž vévodí 1800 metrů vysoký stratovulkán Makushin (anglicky Makushin Volcano nebo Mount Makushin). [2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov byl objeven v roce 1741 ruským námořnictvem pod vedením dánského mořeplavce Vita Beringa. Rusové zde první osadu založili roku 1759, ale v roce 1763 byla zničena Aleuťany, kteří zde během povstání, vyvolaném krutostí ruských obchodníků a podnikatelů vůči původnímu obyvatelstvu, zabili 162 osadníků.

V roce 1764 dorazily posily, které zachránily přeživší osadníky a během trestných výprav v domorodých osadách pobily kolem 3000 - 5000 Aleuťanů. V roce 1867 koupily od Ruska celou Aljašku, včetně ostrova Unalaska, Spojené státy americké, s čímž byl spojen příchod Američanů, nicméně Rusové na ostrově zůstali též. Během své návštěvy Moskvy v květnu roku 1988 zmínil prezident Ronald Reagan soužití Američanů a Rusů v 19. století na Unalasce za příklad americko-ruského přátelství.

Dne 8. prosince 2004 uvízla u pobřeží ostrova Unalaska malajská loď Selendang Ayu s nákladem sojových bobů a následně z ní do pobřežních vod uniklo na 350 000 galonů pohonných hmot. Po havárii tankeru Exxon Valdez, která se stala roku 1989, se jednalo o historicky druhou největší ekologickou katastrofu v oblasti Aljašky.

Havarovaná loď Selendang Ayu u pobřeží Unalasky

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Unalaska Island na anglické Wikipedii, MV Selendang Ayu na anglické Wikipedii a Восстание алеутов Лисьей гряды na ruské Wikipedii.

  1. Unalaska [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-07-28]. Dostupné online. 
  2. Makushin [online]. Smithsonian Institution [cit. 2018-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]