Unalaska (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Unalaska
satelitní snímek ostrova
satelitní snímek ostrova
Unalaska
Unalaska
LokalizaceBeringovo moře, Tichý oceán
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
• StátAlaska
• SouostrovíAleutské ostrovy
• Ostrovní skupinaLiščí ostrovy
Topografie
Rozloha2 720 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka127 km
Šířka30 km
Nejvyšší vrcholMount Makushin (2036 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel5 638 (2019)
Hustota zalidnění2,1 obyv./km²
Největší sídloUnalaska
Používané jazykyangličtina, ruština, aleutština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Unalaska (aleutsky Nawan-Alaxsxa, rusky: Уналашка, zastarale česky Unalaška) je jeden z vulkanických ostrovů v souostroví Liščích ostrovů (anglicky Fox Islands, rusky Лисьи острова), které jsou součástí Aleutských ostrovů, jež patří Spojeným státům americkým. Roku 2019 jej obývalo 5638 lidí. Se svou rozlohou 2720 km² je Unalaska 14. největším ostrovem Spojených států. Unalasku omývá Tichý oceán, ze severu konkrétně Beringovo moře. Jméno ostrova pochází pravděpodobně z aleutštiny.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severním pobřeží ostrova Unalaska v zátoce Dutch Harbor se nachází hlavní město Aleutských ostrovů, které se rovněž jmenuje Unalaska. Toto městečko se zčásti rozprostírá i na sousedním ostrově Amaknak, kde je též letiště Unalaska Airport.[1] Na poloostrově západně od města Unalaska se nacházejí nejvyšší vrcholy ostrova, jimž vévodí 2036 metrů vysoký stratovulkán Makushin (anglicky Makushin Volcano nebo Mount Makushin). [2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Domorodí Aleuti žili na Unalasce přinejmenším již před 10 000 lety.[3]

Ostrov byl objeven v roce 1741 ruským námořnictvem pod vedením dánského mořeplavce Vita Beringa. Kolem roku 1759 na ostrově žilo nejméně 3 000 Aleutů. Rusové zde první osadu založili roku 1759, ale v roce 1763 byla zničena Aleuťany, kteří zde během povstání, vyvolaném krutostí ruských obchodníků a podnikatelů vůči původnímu obyvatelstvu, zabili 162 osadníků a zničili 4 ruské obchodní lodě.

Ztroskotaná loď Selendang Ayu u pobřeží Unalasky

V roce 1764 dorazily posily, které zachránily přeživší osadníky a během trestných výprav v domorodých osadách pobily kolem 3000 - 5000 Aleuťanů.

V roce 1778 k ostrovu také připlul anglický mořeplavec James Cook, který si do svého deníku ostrov zaznamenal jako Oonalashka. Na ostrově se James Cook setkal s Gerasimem Grigorjevičem Izmajlovem, vyměnili si zde mapy svých objevů a Cook přes Rusy poslal dopis britské admiralitě.

Do roku 1787 většina aleutských lovců tuleňů byla zotročena Rusko-americkou společností a využívána k získávání tuleních kůží. Okolo roku 1840 na Unalasce žilo jen mezi 200 - 400 Aleutů.[4]

Roku 1788 připlula k ostrovu španělská výprava Estebana José Martinéze a Gonzalo Lópeze de Hary. Plavba u Unalašky představovala nejzápadnější španělskou objevnou plavbu v této oblasti. Španělé se pokusili prohlásit ostrov za svou kolonii, ale setkali se zde s ruským navigátorem Potapem Kuzmičem Zajkovem, který byl připraven jít do ozbrojeného střetu, aby ostrov uhájil. Naštěstí silou diplomacie a ruskými mapami přesvědčil Španěle, že Unalaška je ruským územím.[5]

V roce 1867 koupily od Ruska celou Aljašku, včetně ostrova Unalaska, Spojené státy americké, s čímž byl spojen příchod Američanů, nicméně Rusové na ostrově zůstali též. Během své návštěvy Moskvy v květnu roku 1988 zmínil prezident Ronald Reagan soužití Američanů a Rusů v 19. století na Unalasce za příklad americko-ruského přátelství.

Dne 8. prosince 2004 uvízla u pobřeží ostrova Unalaska malajská loď Selendang Ayu (IMO: 9145528) s nákladem sojových bobů a následně z ní do pobřežních vod uniklo na 350 000 galonů pohonných hmot. Po havárii tankeru Exxon Valdez, která se stala roku 1989, se jednalo o historicky druhou největší ekologickou katastrofu v oblasti Aljašky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Unalaska Island na anglické Wikipedii, MV Selendang Ayu na anglické Wikipedii a Восстание алеутов Лисьей гряды na ruské Wikipedii.

  1. Unalaska [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-07-28]. Dostupné online. 
  2. Makushin [online]. Smithsonian Institution [cit. 2018-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Unalaska. ALASKA.ORG [online]. [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Unalaska |. Aleutian Pribilof Islands Association. Dostupné online [cit. 2021-01-25]. (anglicky) 
  5. PIERCE, Richard A. Russian America: A Biographical Dictionary. 1. vyd. Kingston, Kanada: The Limestone Press, 1990. S. 550–551. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]