Přeskočit na obsah

Unai Simón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Unai Simón
Unai Simón (2026)
Unai Simón (2026)
Osobní informace
Celé jménoUnai Simón Mendibil
Datum narození11. června 1997 (29 let)
Místo narozeníVitoria-Gasteiz, Španělsko Španělsko
Výška189 cm
Klubové informace
Současný klubŠpanělsko Athletic Bilbao
Číslo dresu1
Pozicebrankář
Mládežnické kluby*
0000–2011
2011–2014
Španělsko Aurrerá de Vitoria
Španělsko Athletic Bilbao
Profesionální kluby*
Roky Klub Záp. (góly)
2014–2016
2016–2018
2018
2018–
Španělsko Basconia
Španělsko Athletic Bilbao B
Španělsko Elche
Španělsko Athletic Bilbao
03600(0)
05800(0)
00000(0)
023700(0)
Reprezentace**
Roky Reprezentace Záp. (góly)
2013
2015
2015–2016
2017–2019
2020–
Španělsko Španělsko U16
Španělsko Španělsko U18
Španělsko Španělsko U19
Španělsko Španělsko U21
Španělsko Španělsko
00100(0)
00300(0)
00400(0)
01000(0)
006600(0)
Úspěchy
Mistrovství světa ve fotbale
Zlatá medaile 2026 Španělsko
Olympijské kruhy Olympijské hry
Stříbrná medaile LOH 2020 Španělsko U23
Mistrovství Evropy ve fotbale
Bronzová medaile ME 2020 Španělsko
Zlatá medaile ME 2024 Španělsko
Mistrovství Evropy do 19 let
Zlatá medaile 2015 Španělsko U19
Mistrovství Evropy do 21 let
Zlatá medaile 2019 Španělsko U21
Španělský superpohár
Zlatá medaile 2020 Athletic Bilbao
Další informace
Povolánífotbalista
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 1. 7. 2026
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 19. 7. 2026
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Unai Simón Mendibil (baskicky: [unai s̺imon]; španělsky: [uˈnaj siˈmon]; *11. června 1997 Vitoria-Gasteiz) je španělský profesionální fotbalový brankář, který hraje ve španělském klubu Athletic Bilbao a ve španělském národním týmu.

Klubová kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Simón se narodil ve městě Vitoria-Gasteiz v Baskicku, a v roce 2011 se dostal do mládežnického systému Athletic Bilbao z CD Aurrerá de Vitoria.[1] Debutoval mezi dospělými v týmu CD Basconia, farmě Athleticu, v sezóně 2014/15 v Tercera División.

Dne 8. června 2016 se Simón posunul do rezervního týmu, který hrál v té době Segunda División B.[2] Okamžitě se stal brankářskou jedničkou týmu a během sezóny odehrál 29 utkání. Dne 13. července 2018 prodloužil smlouvou do roku 2023,[3] a odešel na hostování do druholigového Elche CF o dva týdny později.[4]

Dne 15. srpna 2018, po odchodu Kepy Arrizabalagy do Chelsea a zranění Iaga Herrerína, byl Simón povolán zpátky z hostování.[5] V klubu debutoval o pět dní později, při domácím vítězství 2:1 proti CD Leganés.[6][7] Ve svém třetím ligovém utkání hrál Simón, při remíze 1:1 s Realem Madrid, provedl několik klíčových zákroků a byl jmenován hráčem zápasu.[8] Když se však Herrerín v říjnu 2018 zotavil ze zranění, opět se z něj stala gólmanská jednička, přičemž Simón nastoupil v následujících čtyřech měsících jen do zápasů v Copa del Rey.

V prvním ligovém kole sezóny 2019/20 proti Barceloně startoval v bráně Bilbaa Unai Simón, v náročném utkání udržel čisté konto.[9] pozici brankářské jedničky si udržel po celou sezónu, odehrál 33 zápasů v lize, inkasoval 29 gólů[10] a skončil na třetím místě v Zamora Trophy.[11] V 37. kole byl vyloučen během prvního poločasu proti CD Leganés po faulu na Bryana Gila mimo pokutové území. Athletic Bilbao prohrál zápas o deseti 2:0, a ztratil tak šanci na kvalifikaci do Evropské ligy UEFA.[12]

V srpnu 2020 prodloužil smlouvu až do roku 2025.[13]

V lednu 2021 chytil panaltu Jaimeho Maty z Getafe.[14] Následující měsíc zneškodnil dvě penalty v rozstřelu čtvrtfinále Copa del Rey proti Realu Betis a pomohl svému týmu k postupu do semifinále.[15]

Během sezóny 2021/22 si udržel místo v základní sestavě a podal několik působivých výkonů, například v zápasech proti Levante[16] a Getafe.[17] Svou pozici si udržel i v následující sezóně, kdy přišel trenér Ernesto Valverde. Dne 10. listopadu 2023 chytil penaltu Iaga Aspase v zápase proti Celtě Vigo.[18] Další penaltu zneškodnil 16. března 2024 v zápase proti Alavésu, tentokrát selhal Luis Rioja. Athletic vstřelil v následující minutě gól a zvítězil 1:0.[19] Na konci sezóny získal Zamora Trophy. V letech 2020 a 2021 si zachytal finále Copa del Rey. Když klub v roce 2024 konečně tuto trofej vyhrál, sledoval finále z lavičky. Místo něj chytal Julen Agirrezabala. Na konci sezóny prodloužil smlouvu do roku 2029.[20]

V říjnu 2024 se umístil na 2. místě v Jašinově trofeji. V sezóně 2024/25 nebyl do listopadu k dispozici kvůli rehabilitaci po operaci zápěstí, která byla provedena bezprostředně po skončení Mistrovství Evropy 2024.[21]

Reprezentační kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Dne 1. září 2017 debutoval Simón v týmu do 21 let proti Itálii.[22] Byl nominován na Mistrovství Evropy do 21 let 2019, kde odehrál první zápas základní skupiny, ve zbylých zápasech chytal Antonio Sivera. Španělsko celý turnaj vyhrálo.[23][24]

Simón byl poprvé poprvé povolán do seniorské reprezentace 20. srpna 2020 na úvodní dva zápasy Ligy národů UEFA 2020/21.[25] Přesto, že před několika dny udělal v ligovém zápase hrubku, která vedla k inkasování branky, 11. listopadu 2020 v reprezentaci debutoval, a to v přátelském utkání proti Nizozemsku.[26]

V roce 2021 byl zařazen do týmu pro odložené Mistrovství Evropy ve fotbale 2020. V osmifinále proti Chorvatsku nedokázal za bezbrankového stavu zpracovat dlouhou přihrávku od Pedriho a inkasoval.[27] Španělsko ale nakonec zápas otočilo a vyhrálo. V čtvrtfinále proti Švýcarsku chytil dvě penalty a pomohl týmu k postupu do semifinále. V semifinále došlo na další penaltový rozstřel, v něm sice zlikvidoval jednu penaltu, k postupu do finále to ale nestačilo.[28] V stejném roce byl povolán také do týmu pro olympijské hry,[29] kde se Španělsko probojovalo do finále.

Byl součástí týmu na Mistrovství světa ve fotbale 2022, kde Španělsko vypadlo v osmifinále po penaltovém rozstřelu s Marokem. Hrál také ve finále Ligy národů 2022/23, kde Španělsko zvítězilo v penaltovém rozstřelu nad Chorvatskem.

Byl vybrán také od týmu pro Mistrovství Evropy ve fotbale 2024, kde Španělsko ve finále porazilo Anglii 2:1.[30]

Na Mistrovství světa ve fotbale 2026 udržel čisté konto v prvních čtyřech zápasech. Společně s bezbrankovou remízou z osmifinále v roce 2022 tak vychytal pět čistých kont po sobě a vyrovnal rekord Waltera Zengy v počtu po sobě jdoucích čistých kont na mistrovství světa. V osmifinálovém zápase proti Portugalsku také neinkasoval. Na mistrovství světa neinkasoval gól 650 minut, než ho ve čtvrtfinále překonal Belgičan Charles De Ketelaere.[31] V semifinále proti Francii a finále proti Argentině také neobdržel žádný gól a slavil titul mistra světa. Na konci mistrovství získal zlatou rukavici pro nejlepšího brankáře turnaje.[32]

Statistiky

[editovat | editovat zdroj]

K 17. květnu 2026

Klub Sezóna Liga Pohár Evropské poháry Ostatní Celkem
Liga Zápasy Góly Zápasy Góly Zápasy Góly Zápasy Góly Zápasy Góly
Basconia 2014/15 Tercera División 14 0 14 0
2015/16 22 0 22 0
Celkem 36 0 36 0
Athletic Bilbao B 2016/17 Segunda División B 29 0 29 0
2017/18 29 0 2 0 31 0
Celkem 58 0 0 0 2 0 60 0
Athletic Bilbao 2018/19 La Liga 7040110
2019/20 34040380
2020/21 3704020430
2021/22 3400020360
2022/23 31000310
2023/24 36000360
2024/25 210001010230
2025/26 370008010460
Celkem 237012090602640
Kariéra celkem 331012090803600

Reprezentační

[editovat | editovat zdroj]

K 19. červenci 2021[33]

Zápasy a góly podle reprezentace a roku
ReprezentaceRokZápasyGóly
Španělsko Španělsko 202030
2021170
2022110
202370
202480
2025100
2026100
Celkem660


Athletic Bilbao

Reprezentační

[editovat | editovat zdroj]
Španělsko U19
Španělsko U21
Španělsko U23
Španělsko

Individuální

[editovat | editovat zdroj]
  • UEFA La Liga Revelation Team of the Year: 2019/20
  • La Liga Team of the Season: 2023/24
  • La Liga Zamora Trophy: 2023/24
  • IFFHS Men's UEFA Team: 2024
  • Zlatá rukavice mistrovství světa ve fotbale: 2026

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unai Simón na anglické Wikipedii.

  1. Entrevista a Unai Simon [online]. La Cantera de Lezama, 11 July 2015 [cit. 2017-07-18]. Dostupné online. (španělsky)
  2. Leaving Basconia [online]. Athletic Bilbao, 8 June 2016 [cit. 2017-07-18]. Dostupné online.
  3. Renewal of Unai Simón [online]. Athletic Bilbao, 13 July 2018 [cit. 2018-08-20]. Dostupné online.
  4. Unai Simón on-loan to Elche CF [online]. Athletic Bilbao, 27 July 2018 [cit. 2018-08-20]. Dostupné online.
  5. Recovery of Unai Simón [online]. Athletic Bilbao, 15 August 2018 [cit. 2018-08-20]. Dostupné online.
  6. ZUBIETA, Jon. Simón debuta con un paradón providencial [online]. Mundo Deportivo, 21 August 2018 [cit. 2018-08-21]. Dostupné online. (španělsky)
  7. GARCÍA, Óscar. Muniain gives Berizzo his first win as Athletic Club coach [online]. Marca, 21 August 2018 [cit. 2018-08-21]. Dostupné online.
  8. RUTHVEN, Graham. Isco goal salvages point for Real Madrid away to Athletic Bilbao [online]. Eurosport, 15 September 2018 [cit. 2018-09-19]. Dostupné online.
  9. Athletic Bilbao 1–0 Barcelona [online]. BBC Sport, 17 August 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné online.
  10. Matches Unai Simón (filters: 2019-20 season, La Liga, Athletic Club) [online]. [cit. 2020-07-17]. Dostupné online.
  11. Zamora de LaLiga Santander 2019 - 2020, Marca (in Spanish). Retrieved 4 September 2020
  12. Leganés wins against Athletic at San Mamés and is still alive (0-2) [online]. CD Leganés, 16 July 2020 [cit. 2020-07-17]. Dostupné online.
  13. Unai Simón renews contract until 2025, Athletic Club website, 20 August 2020
  14. HERRÁN, Alfonso. Raúl y Muniain, los superleones [online]. Diario AS, 2021-01-25 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (španělsky)
  15. Unai Simón detiene dos penaltis y conduce el Athletic a semifinales [online]. ELMUNDO, 2021-02-05 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (španělsky)
  16. BURGOS, Julián. Unai Simón le niega el triunfo al Levante en medio del diluvio [online]. Diario AS, 2021-11-19 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (španělsky)
  17. RIVAS, Jon. Unai Simón frustra al Getafe [online]. El País, 2021-12-06 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (španělsky)
  18. DE LA RICA, Patxo. El Athletic se abraza a Simón y Nico, que llegan lanzados a la Selección [online]. Relevo [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (španělsky)
  19. El Athletic duerme en Champions [online]. Marca, 2024-03-16 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (španělsky)
  20. Athletic Club seal new deal for key player until 2029 [online]. Football España, 2024-05-24 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (anglicky)
  21. Unai Simon confirms availability for Basque derby after four-month injury absence [online]. Football España, 2024-11-20 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (anglicky)
  22. Selección de España: España da un repaso a Italia [online]. 2017-09-01 [cit. 2020-04-16]. Dostupné online. (španělsky)
  23. La Quinta de Oro [online]. 2019-06-30 [cit. 2020-04-16]. Dostupné online. (španělsky)
  24. 1 2 Spain U21 2–1 Germany U21 [online]. 30 June 2019 [cit. 2019-07-01]. Dostupné online.
  25. OFICIAL | Lista de convocados de la Selección española para los partidos de la UEFA Nations League ante Alemania y Ucrania [online]. SEFutbol, 20 August 2020 [cit. 2020-08-20]. Dostupné online. (španělsky)
  26. Luis Enrique echa un capote a Simón [online]. El Correo, 12 November 2020 [cit. 2020-11-12]. Dostupné online. (španělsky)
  27. Unai Simon's horrific mistake for Croatia's opener [online]. Marca, 2021-06-28 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (anglicky)
  28. Italy hold nerve to beat Spain on penalties and reach final [online]. The Hindu, 2021-07-06 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (anglicky)
  29. Pedri, Garcia & Torres among Spain's Euro 2020 players named in Tokyo Olympics squad [online]. Goal.com, 2021-06-29 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (anglicky)
  30. England 1-2 Spain: Euro 2024 final heartbreak for England as late Spain goal secures fourth European Championship [online]. BBC Sport [cit. 2026-07-22]. Dostupné online. (anglicky)
  31. Longest football (soccer) FIFA World Cup clean sheet [online]. Guinness World Records [cit. 2026-07-22]. Dostupné online.
  32. PYZDROWSKI, Matt. Unai Simon is a record-breaker and Golden Glove winner. Here’s what makes Spain’s goalkeeper so good [online]. The Athletic, 2026-07-20 [cit. 2026-07-22]. Dostupné online.
  33. STRACK-ZIMMERMANN, Benjamin. Unai Simón [online]. [cit. 2021-03-09]. Dostupné online.
  34. Acta del Partido celebrado el 17 de enero de 2021, en Sevilla [online]. Royal Spanish Football Federation [cit. 2021-01-24]. Dostupné online. (španělsky)
  35. VILLAPUN, Jon. El portero del Basconia Unai Simón gana el Europeo sub’19 con España [online]. 2015-07-22 [cit. 2020-04-16]. Dostupné online. (španělsky)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Unai Simón na Wikimedia Commons
  • Unai Simón v databázi Olympedia (anglicky)