Umbrella Academy (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umbrella Academy
The Umbrella Academy.png
Základní informace
Původní název The Umbrella Academy
Žánry akční
dobrodružný
černá komedie
drama
sci-fi
fantasy
Formát seriál
Předloha série komiksů Umbrella Academy od Gerarda Waye a Gabriela Bá
Námět Steve Blackman
Jeremy Slater
Hrají Ellen Page
Tom Hopper
David Castañeda
Emmy Raver-Lampman
Robert Sheehan
Aidan Gallagher
Mary J. Blige
Cameron Britton
John Magaro
Adam Godley
Colm Feore
Justin H. Min
Ritu Arya
Yusuf Gatewood
Marin Ireland
Kate Walsh
Země původu USAUSA Spojené státy
Jazyk angličtina
Počet řad 2
Počet dílů 20 (seznam dílů)
Obvyklá délka 40–60 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Gerard Way
Gabriel Bá
Jeremy Slater
Scott Stuber
Beau Bauman
Mike Richardson
Keith Goldberg
Peter Hoar
Jeff F. King
Steve Blackman
Producent Kevin Lafferty
Sneha Koorse
Jamie Neese
Jason Neese
Ted Miller
Lokace Toronto, Ontario
Hamilton, Ontario
Kamera Neville Kidd
Craig Wrobleski
Hudba Jeff Russo
Perrine Virgile
Střih Jon Dudkowski
Timothy A. Good
Amy Duddleston
Wendy Tzeng
Todd Desrosiers
Brian Beal
Amanda Panella
Franklin Peterson
Produkční
společnost
Borderline Entertainment
Dark Horse Entertainment
Universal Content Productions
Distributor Netflix
NBCUniversal Television Distribution
Premiérové vysílání
TV stanice Netflix
Formát obrazu 4K UHDTV 2160p
Formát zvuku Dolby Digital
Vysíláno 15. února 2019 dosud
Oficiální webové stránky
Umbrella Academy na ČSFD Kinoboxu FDb SZ IMDb TV.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umbrella Academy (v anglickém originále The Umbrella Academy) je americký superhrdinský webový televizní seriál natočený podle stejnojmenného komiksu od vydavatelství Dark Horse Comics společnostmi Borderline Entertainment, Dark Horse Entertainment a Universal Content Productions. Seriál, který pro Netflix vytvořili Steve Blackman a Jeremy Slater, vypráví příběh dysfunkční rodiny adoptovaných sourozeneckých superhrdinů, kteří se sejdou, aby vyřešili záhadu smrti svého otce a zastavili hrozící apokalypsu. První řada měla premiéru 15. února 2019.

Dne 2. dubna 2019 Netflix obnovil seriál pro druhou řadu,[1][2] která měla premiéru 31. července 2020.[3]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dne 1. října 1989 porodilo současně 43 žen z celého světa, přestože žádná z nich nevykazovala známky těhotenství, dokud nezačal porod. Sedm dětí bylo adoptováno výstředním miliardářem sirem Reginaldem Hargreevesem, z kterých se stal tým superhrdinů zvaných „Umbrella Academy“. Hargreeves dal dětem čísla místo jmen, ale nakonec je pojmenovala jejich chůva robot-máma, Grace, jako: Luther, Diego, Allison, Klaus, Pětka (jeho jediné jméno), Ben a Vanya.[4] Zatímco Reginald stavěl šest svých dětí do boje proti zločinu, Vanyu držel odděleně od aktivit jejích sourozenců, protože údajně neměla vlastní schopnosti.

O třicet let později je Luther zčásti lidoop, který žil na Měsíci čtyři roky. Allison je slavná herečka, Vanya je houslistka, Klaus má drogovou závislost, Ben, nyní zesnulý, je duch schopný hovořit pouze s Klausem, a Diego je nyní viligantem se zálibou dělat potíže. Odcizení sourozenci zjistili, že Reginald zemřel a shromáždili se na jeho pohřeb. Pětka se vrátil z budoucnosti, pronásledovaný vigilanty a odhalil hrozbu globální apokalypsy. Mezitím se znovusjednocení sourozenci pokoušeli odhalit tajemství své disfunkční rodiny, zatímco se začali rozpadat kvůli jejich odlišným osobnostem a schopnostem.[5]

Ve druhé řadě poté, co se sourozencům nepodařilo zastavit apokalypsu, je Pětka přesunul zpátky do minulosti do Dallasu 60. let. Každého ale do jiné doby. Všichni začali nový život, ale pak je nečekaná hrozba konce světa svedla zase dohromady.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

 • Ellen Page (český dabing: Hana Kusnjerová) jako Vanya Hargreevesová / Bílé Housle / Číslo Sedm, pokorná houslistka bez zjevných nadpřirozených schopností, což ji poněkud odcizilo od svých sourozenců. Ve skutečnosti má moc přeměnit zvukové vlny na destruktivní sílu, schopnost, kterou její otec potlačil léky, aby ochránil ostatní před nebezpečím.
  • T.J. McGibbon a Alyssa Gervasi ztvárnili Vanyu jako teenagerku a a 4letou holčičku, přesně v tomhle pořadí.
 • Tom Hopper (český dabing: Ondřej Brzobohatý) jako Luther Hargreeves / Kosmo / Číslo Jedna, astronaut se super silou. Čtyři roky žil na Měsíci a byl jediný ze svých sourozenců, který neopustil tým, ale během mise byl vážně zraněn. Aby zachránil jeho život, Reginald mu vstříkl sérum, které z něj udělalo napůl lidoopa.[6]
  • Cameron Brodeur (český dabing: Ondřej Balcar) jako mladší Luther
 • David Castañeda (český dabing: Ondřej Rychlý) jako Diego Hargreeves / Kraken / Číslo Dva, rebelský potížista se schopností zakřivit trajektorii všeho, co hodí, obvykle nože[7]
  • Blake Talabis (český dabing: Matěj Havelka) jako mladší Diego
 • Emmy Raver-Lampman (český dabing: Barbora Šedivá) jako Allison Hargreevesová Chestnutová / Zvěstovatelka / Číslo Tři, herečka se schopností ovládat mysl frází „Proslýchá se…“.[6][8] Ve druhé řadě si v minulosti vzala muže jménem Raymond Chestnut.
  • Eden Cupid a Jordana Blake ztvárnili Allison jako teenagerku a a 4letou holčičku, přesně v tomhle pořadí.
 • Robert Sheehan (český dabing: Robert Hájek) jako Klaus Hargreeves / Séance / Číslo Čtyři, okouzlující narkoman se schopností komunikovat s mrtvými a dočasně je zhmotnit[6]
  • Dante Albidone (český dabing: Matěj Macháček) jako mladší Klaus
 • Aidan Gallagher (český dabing: Matěj Převrátil) jako Pětka Hargreeves / Číslo Pět, chlapec se schopností skákat prostorem a časem. Poté, co odcestoval do budoucnosti, skončil v postapokalyptickém světě, odkud se nemohl vrátit. Žil sám po celá desetiletí, než ho našla Komise, organizace, která má za úkol zachování časového kontinua prostřednictvím manipulace a odstraňování. Nakonec je zradil, aby se vrátil zpátky v čase a varoval svou rodinu před blížící se apokalypsou, avšak neustále byl pronásledován bývalou zaměstnavatelkou.[6] Návrat do své doby způsobil, že se vrátil do svého třináctiletého těla.
  • Jim Watson hraje dospělou Pětku, zatímco Sean Sullivan ztvárnil starší Pětku.
 • Mary J. Blige (český dabing: Zuzana Slavíková) jako Cha-Cha, agentka Komise, která spolupracovala s Hazelem (první řada)
 • Cameron Britton (český dabing: Bohdan Tůma) jako Hazel, Cha-Chain partner a zabiják rozčarovaný z jeho života agenta, který plánoval opustit Komisi poté, co se zamiloval do majitelky obchodu s koblihami, Agnes.[9] Ve druhé řadě se starší Hazel objevil v roce 1963, aby zachránil Pětce život a obětoval ten svůj. (hlavní: první řada; host: druhá řada)
 • John Magaro (český dabing: Viktor Dvořák) jako Harold Jenkins / Leonard Peabody, Vanyin milenec. Jako dítě byl obdivovatelem Umbrella Academy a prosil o připojení, protože se narodil ve stejný den jako výsledek normálního těhotenství, ale Reginald ho ponížil. Později objevil Reginaldův deník, podrobně prostudoval Vanyin potenciál a vnutil se do jejího života s cílem manipulovat s ní, aby prověřil a využil její schopnosti.[10] (první řada)
  • Jesse Noah Gruman jako mladší Harold
 • Adam Godley a Ken Hall (český dabing: Pavel Šrom: první řada; Zdeněk Maryška: druhá řada) jako Pogo, Reginaldův blízky přítel a asistent a inteligentní šimpanz. Godley této postavě propujčil svůj hlas a obličej a Hall provedl motion capture těla a hrál tuto postavu na place.[9][11][12] Ve druhé řadě, mladší verze Poga objevila v roce 1963, ke kterému se Reginald s Grace chovali jako k synovi. (hlavní: první řada; host: druhá řada)
 • Colm Feore (český dabing: Otakar Brousek ml.) jako sir Reginald „Reggie“ Hargreeves / Monokl, adoptivní otec Umbrella Academy, výstřední miliardář a mimozemšťan, který byl v původní časové ose mrtvý.[9] Ale ve finále druhé řady poté, co se sourozenci vrátili zpátky do roku 2019, se ukázalo, že žije a vyměnil Umbrella Academy za Akademii Sparrow.
 • Justin H. Min (český dabing: Daniel Krejčík) jako Ben Hargreeves / Horror / Číslo Šest, který může vyvolat hrůzostrašné chapadlo z jeho těla. Ben byl sice mrtev, ale pravidelně se objevoval Klausovi a příležitostně mu pomáhal. Ve finále druhé řady poté, co se sourozenci vrátili zpátky do roku 2019, je Ben stále naživu, ale neví kdo jsou. (hlavní: druhá řada;[13] vedlejší: první řada)
  • Ethan Hwang (český dabing: Hynek Hoppe) jako mladší Ben
 • Ritu Arya[14] (český dabing: Jana Stryková) jako Lila Pittsová, Diegova milenka a Jednatelčina adoptivní dcera. Její skuteční rodiče byly zabiti starší Pětkou, na příkaz Jednatelky. Ve finále druhé řady bylo odhaleno, že je jednou z Hargreevesových 43 dětí, která může zrcadlit jakoukoliv jinou schopností. Nakonec utekla do jiné časové osy kufříkem Komise. (druhá řada)
 • Yusuf Gatewood[14] (český dabing: Petr Lněnička) jako Raymond „Ray“ Chestnut, Allisonin nový manžel (druhá řada)
 • Marin Ireland[14] (český dabing: Kristina Jelínková) jako Sissy Cooperová, Vanyina kamarádka a milenka, Carlova manželka a Harlanova matka (druhá řada)
 • Kate Walsh (český dabing: Simona Postlerová) jako Jednatelka, hlava Komise a bývalá šéfka Pětky.[15] Ve druhé řadě, přesto, že ji ve finále první řady Hazel střelil do hlavy, přežila a po třech měsících rekonvalescence byla degradována k práci u starýho stola Pětky. Jednatelka byla také Lilina adoptivní matka, když ji našla po smrti jejich rodičů, které zabil Pětka v roce 1993 na její příkaz. Ve finále druhé řady ji zabil jeden ze Švédů. (hlavní: druhá řada; vedlejší: první řada)

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

 • Jordan Claire Robbins (český dabing: René Slováčková) jako Grace Hargreevesová / Máma, robot postavený Reginaldem, z kterého se stala adoptivní matka Umbrella Academy. Byla postavena poté, co Vanya svými schopnostmi neustále zabíjela chůvy.[16] Ve druhé řadě se lidská Grace objevila v roce 1963 jako Reginaldova přítelkyně.
 • Sheila McCarthy (český dabing: Ljuba Krbová) jako Agnes Rofa, Hazelova láska, servírka, pekařka a majitelka obchodu s koblihami. Agnes zemřela někdy před událostmi druhé řady na rakovinu. (první řada)
 • Ashley Madekwe jako detektiv Eudora „Dora“ Patchová, Diegova bývalá partnerka (první řada)
 • Peter Outerbridge jako The Conductor (první řada)
 • Rainbow Sun Francks (český dabing: Jiří Krejčí) jako detektiv Chuck Beaman (první řada)
 • Matt Biedel jako seržant Dale Chedder (první řada)
 • Kevin Rankin jako Elliott (druhá řada)
 • Justin Paul Kelly (český dabing: Hynek Hoppe) jako Harlan Cooper, Sissyn a Carlův syn, který později objevil schopnosti poté, co ho Vanya zachránila před utopením. (druhá řada)
 • John Kapelos jako Jack Ruby (druhá řada)
 • Kris Holden-Ried (český dabing: Gustav Bubník) jako Axel (druhá řada)
 • Jason Bryden jako Otto (druhá řada)
 • Tom Sinclair jako Oscar (druhá řada)
 • Stephen Bogaert (český dabing: Josef Carda) jako Carl Cooper, Sissyn manžel a Harlanův otec (druhá řada)
 • Dov Tiefenbach jako Keechie (druhá řada)
 • Robin Atkin Downes jako AJ Carmichael, mluvící zlatá rybka a šéf Komise (druhá řada)
 • Cody Ray Thompson a Calem MacDonald (český dabing: Vojtěch Hájek) jako David „Dave“ Katz / mladší Dave, Klausův přítel během vietnamské války (vedlejší: druhá řada; host: první řada)
 • Patrice Goodman jako Dot (vedlejší: druhá řada; host: první řada)
 • Ken Hall jako Herb, zaměstnanec Komise, který pracoval jako analytik a později se stal dočasným šéfem (vedlejší: druhá řada; host: první řada)

Řady a díly[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Umbrella Academy.
ŘadaDílyPremiéra na Netflixu
1 1020190215a15. února 2019
2 1020200731a31. července 2020

Nominace a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Rok Cena Kategorie Nominovaní Výsledek Zdroj
2019 Teen Choice Awards Herečka ve fantasy/sci-fi seriálu Ellen Page nominace [17]
Saturn Awards Nejlepší superhrdinský televizní seriál The Umbrella Academy nominace [18]
Nejlepší televizní herečka ve vedlejší roli Ellen Page nominace
Primetime Creative Arts Emmy Awards Vynikající produkční design pro narativní současný program (jedna nebo více hodin) Mark Worthington, Mark Steel a Jim Lambie (za epizodu „We Only See Each Other at Weddings and Funerals“) nominace [19]
Vynikající zvláštní vizuální efekty The Umbrella Academy nominace
People's Choice Awards Nejnávykovější televizní pořad roku 2019 The Umbrella Academy nominace [20]
Nejlepší sci-fi a fantasy televizní pořad roku 2019 nominace
2020 Visual Effects Society Awards Vynikající animovaná postava v epizodě nebo v Real-Time projektu Aidan Martin, Craig Young, Olivier Beierlein a Laurent Herveic (za „Pilot; Pogo“) nominace [21]
Casting Society of America Televizní pilot a první řada – drama Junie Lowry Johnson, Libby Goldstein, April Webster, Robin D. Cook, Samantha Garrabrant, Josh Ropiequet a Jonathan Oliveira nominace [22]
Art Directors Guild Awards Hodinový současný televizní pořad natočený jednou kamerou Mark Worthington (za epizodu „We Only See Each Other at Weddings and Funerals“) vítězství [23]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Umbrella Academy (TV series) na anglické Wikipedii.

 1. OTTERSON, Joe; OTTERSON, Joe. Variety [online]. 2019-04-02 [cit. 2020-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. 'Umbrella Academy' Renewed for Season 2 at Netflix. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. https://www.youtube.com/watch?v=Me0eoCwLj-A
 4. MESLOW, Scott. The Umbrella Academy Series Premiere Recap: Reunited (and It Feels So Bad). Vulture [online]. 2019-02-15 [cit. 2020-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. PEDERSEN, Erik; PEDERSEN, Erik. Deadline [online]. 2018-10-06 [cit. 2020-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. a b c d OTTERSON, Joe; OTTERSON, Joe. Variety [online]. 2017-11-30 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. DWILSON, Stephanie Dube. Heavy.com [online]. 2019-02-19 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. FACEBOOK; TWITTER; OPTIONS, Show more sharing. From chorus girl to leading lady: Emmy Raver-Lampman, the Cinderella of 'Hamilton'. Los Angeles Times [online]. 2017-08-10 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. a b c PETSKI, Nellie Andreeva,Denise; ANDREEVA, Nellie; PETSKI, Denise. Deadline [online]. 2018-02-16 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. PETSKI, Denise; PETSKI, Denise. Deadline [online]. 2018-03-01 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. MELE, Rick. How The Umbrella Academy brought Pogo the monkey butler to life. SYFY WIRE [online]. 2019-02-20 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. 'People of Earth' star Ken Hall on his role in 'Polar' and transitioning from comedy to serious roles. meaww.com [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Justin H. Min na Instagramu: „Season 2: Ben is back. And he's back with a promotion. He's officially a series regular. - I know I joke around here quite a bit, but I…“. Instagram [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (česky) 
 14. a b c PETSKI, Denise; PETSKI, Denise. Deadline [online]. 2019-09-10 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. PETSKI, Denise; PETSKI, Denise. Deadline [online]. 2018-05-09 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. The Umbrella Academy Character & Cast Guide. CBR [online]. 2019-02-13 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. MOREAU, Jordan; MOREAU, Jordan. Variety [online]. 2019-06-19 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. MANCUSO, Vinnie. Collider [online]. 2019-07-16 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. The Umbrella Academy. Television Academy [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. 2019 People's Choice Awards: Complete List of Nominees. E! Online [online]. Sun Nov 10 23:03:00 GMT+0 2019 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. 
 21. HIPES, Patrick; HIPES, Patrick. Deadline [online]. 2020-01-07 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 22. Artios Awards: 'Succession,' 'Pose,' 'Dead to Me' Among Casting Society TV, Theater Nominees. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 23. Period Film - 'Parasite,' 'Once Upon a Time in Hollywood' Win Art Directors Guild Awards. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]