Uludağ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Uludağ
Vrchol Kartaltepe
Vrchol Kartaltepe

Vrchol2543 m n. m.
Prominence1504 m
Poloha
SvětadílAsie
StátTureckoTurecko Turecko
Souřadnice
Uludağ
Uludağ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uludağ je hora v Turecku. Jejím nejvyšším vrcholkem je Kartaltepe s nadmořskou výškou 2543 m. Nachází se 35 km jižně od Bursy a je nejvyšší horou Marmarského regionu. Patří mezi ultraprominentní vrcholy.

V antice byla hora známá jako „Mýsijský Olymp“ a podle legendy z jejího vrcholu sledovali bohové průběh trojské války. Roku 189 př. n. l. se zde konala bitva, v níž vojska Pergamonu a Římanů porazila Galaty. Ve středověku bylo na hoře jedno z center byzantské zbožnosti, pobývali zde svatý Cyril a svatý Metoděj nebo poustevník Ioannikos Veliký.[1] Turecký název Uludağ znamená „velká hora“ nebo „mocná hora“, používá se také označení Keşiş Dağı („hora mnichů“).

Uludağ je známým střediskem zimních sportů, které je spojeno s Bursou lanovou dráhou. Místní horské lesy byly v roce 1961 vyhlášeny národním parkem, kde žije orlosup bradatý, orel skalní, pěvuška podhorní, bělořit plavý a další druhy.[2] Nacházejí se zde minerální prameny, z nichž se vyrábějí nealkoholické nápoje značky Uludağ Gazoz.[3] Do roku 1989 se na svazích hory těžil wolframit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archinform Dostupné online
  2. National Parks of Turkey Dostupné online
  3. Erbak-Uludağ İçecek A.Ş Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]