Ultra Violet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ultra Violet
Ultra Violet, únor 2007
Ultra Violet, únor 2007
Rodné jménoIsabelle Collin Dufresne
Narození6. září 1935
La Tronche
Úmrtí14. června 2014 (ve věku 78 let)
New York
Příčina úmrtírakovina
Povoláníspisovatelka, herečka, malířka, filmová herečka, aktivistka a výtvarnice
Nábož. vyznáníCírkev Ježíše Krista Svatých posledních dnů
Webixxi.tv
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ultra Violet, občanským jménem Isabelle Collin Dufresne (6. září 193514. června 2014) byla francouzsko-americká umělkyně a spisovatelka, jedna z múz amerického výtvarníka Andyho Warhola.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v rodině silně věřících katolíků. Protože byla problémovým dítětem, matka ji již v brzkém věku poslala do katolické školy, kde dělala vše proto, aby se mohla vrátit domů. Doma se jí však přízně a lásky nedostávalo, proto se přestěhovala do New Yorku, od kterého očekávala víc. Díky velkému zájmu o umění si našla práci, ve které měla přístup do newyorských galerií a muzeí. Lidé i tisk zaujala svým neobyčejným zjevem. Brzy se seznámila s mnoha slavnými lidmi všech společenských vrstev – od Johna Lennona a Yoko Ono až po americké kosmonauty či Richarda Nixona. Zanedlouho na jedné z vernisáží také se Salvadorem Dalím. Stala se jeho inspirací v uměleckém směru a také jeho milenkou.

Vztah s Andy Warholem[editovat | editovat zdroj]

Udržovala stálý kontakt s tehdy začínajícím umělcem Andy Warholem. Ve Warholově továrně se stýkala s hvězdami jako Bob Dylan, John Graham, John Chamberlain. Brzy začala hrát ve Warholových undergroundových filmech, díky kterým si zanedlouho zahrála ve filmech Simon, King of the Witches a An Unmarried Woman. Dala si umělecké jméno Ultra Violet (ultra fialová), které nalezla v novinovém článku. Začala si navrhovat oděvy, šperky i paruky, vše ve fialové barvě.

V sedmdesátých letech publikovala svou autobiografii Slavná na 15 minut a brzy napsala knihu Má léta s Andy Warholem. Koncem devadesátých let se vrátila do Francie, kde si otevřela studio v Nice a psala knihy o svých názorech na umění. Na jaře 2007 pořádala retrospektivní přednášky v newyorské technologické instituci. Později se také vrátila ke katolictví a aktivně se účastnila charitativních akcí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Isabelle Collin Dufresne / Ultra Violet: Má léta s Andy Warholem: Jedinečné svědectví o nevšedním životě. Praha: Euromedia Group, 2006. ISBN 80-249-0734-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]