Ulčové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ulčové
нани, ульча
Ulches.jpg
Populace
přibližně 2800
Rusko Ruská federace 2765 (2010)[1]
UkrajinaUkrajina Ukrajina 76 (2001)[2]
Jazyk(y)
ruština, ulčština
Náboženství
šamanismus, animismus, pravoslaví
Příbuzné národy
Evenkové, Nanajci, Udegejci, Oročové

Ulčové (zastarale Mangunové, Olčové, vlastním jménem Nani, Ulča (нани, ульча) – „místní“; rusky Ульчи) jsou etnikum žijící v povodí Amuru na jihovýchodě Ruska (Chabarovský kraj). Malá část jich žije na Ukrajině.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulčové jsou s největší pravděpodobností potomci domácího mezolitického obyvatelstva[pozn. 1] smíšeného s kmeny příchozími z jihu (v 3. tisíciletím př. n. l.), západu a severu. Antropologicky jsou Ulčové zástupci bajkalského typu severoasijské malé rasy s příměsí amursko-sachalinského typu (který je důsledkem jejich míšení se sousedními Nivchy).

Poprvé se Rusové s Ulči (a sousedními kmeny dolního Poamuří) setkali v polovině 17. století během expedic Vasilije Pojarkova a Jerofeje Chabarova na Dálný ruský východ, nazývali je tehdy Natci a Lonci. Rusy záhy z dolního Poamuří vytlačila říše Čching, takže přímý kontakt Ulčů s Rusy byl obnoven až v polovině 19. století, kdy dolní Poamuří připadlo Rusku. Poté se postupně začlenili do ruské společnosti.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Jejich jazyk, ulčština, patří do jižní větve tunguzsko-mandžuské skupiny kontroverzní altajské jazykové rodiny.

Početnost[editovat | editovat zdroj]

Většina Ulčů žije v devíti osadách na dolním toku Amuru v Ulčském rajónu Chabarovského kraje. V průběhu většiny 20. století počet Ulčů v Rusku rostl, z 723 roku 1926 na 3173 roku 1989; poté začal mírně klesat. V ruském sčítání lidu roku 2002 se k ulčské národnosti přihlásilo 2913 lidí, v toho 2713 v Chabarovském kraji, vesměs v Ulčském rajónu.[4] V ruském sčítání lidu roku 2010 bylo Ulčů 2765.

V ukrajinském sčítání roku 2001 se přihlásilo k Ulčům 76 lidí (ačkoli roku 1989 pouze 13).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V naleziští Čertova vrata v Přímořském kraji byly nalezeny ostatky lidí staré 7700 let, analýza DNA ukázala jejich příbuznost s Ulči.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]