Ukrajinská republikánská kapela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Ukrajinská republikánská kapela (ukr. Українська Республіканська Капела), založená 2. ledna 1919 v Kyjevě pod patronátem Symona Petljury (sbormistři Kyrylo Stecenko, Oleksander Košyc) za účelem propagandy ukrajinské hudby a kultury v zahraničí. Od února 1919 do konce července 1920 kapela ve složení 80 lidí uspořádala velmi úspěšné koncertní turné v Evropě – v Československu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Belgii, Nizozemsku, Anglii a v Německu. Zde, po koncertě v Berlíně kapela přestala existovat.

Nástupnická hudební tělesa[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinská republikánská kapela rozpadla se na tři samostatné sborové útvary. Skupina O.Prychoďka (18 lidí) zamířila do Zakarpatí, aby se usadila v Užhorodě a založila Spolek „Kobzar“, později též divadlo. Skupina M. Kyryčenka vydala se na turné do Španělska. Drtivá většina kapely pod vedením Oleksandra Košyce zamířila přes Československo do Polska. Zde, v Varšavě se z ní zformoval tzv. Ukrajinský národní sbor (ukr. Український Національний Хор), který v zimě 1921. roku vyrazil na turné do Španělska, Francie, Belgie, Německa a USA, kde vzhledem k nepříznivému politickému vývoji v Ukrajině zůstal. V období mezi říjnem 1922 a březnem 1923 sbor měl 138 koncertů ve Státech. Celkový počet koncertů ve státech Severní a Jižní Ameriky (sbor vystoupil např. v Brazílii, Argentině, Uruguaji, na Kubě,…) překročil devět set. V roce 1924 Ukrajinský národní sbor přestal existovat.

Repertoár a odkaz[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinská republikánská kapela (později Ukr. nár. sbor) interpretovala hlavně tvorbu skladatelů Mykoly Lysenka, Mykoly Leontovyče, Kyryla Stecenka a Oleksandra Košyce, v níž se harmonicky pojednal odkaz ukrajinského folkloru s nejlepší tradicí pravoslavné duchovní a liturgické hudby. Kapela dle dobových svědectví, dokázala vyprodat nejvýznamnější evropské a světové koncertní síně a vzbudit poměrně velký ohlas, čímž přispěla k reprezentaci vysoké hudební kultury Ukrajiny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nejedlý Z. Ukrajinská republikánská Kapela. Praha 1921;
  • Укр. пісня за кордоном; голос закордонної муз. критики. Париж 1929;
  • Безручко Л. Укр. Респ. капела; спогади з концертової подорожі по Европі. Народна Воля, ч. 23 і дальші. Скрентон 1932;
  • Пелєнський О. Укр. пісня в світі. Світова концертова подорож Укр. Респ. капелі. Спомини учасника. Л. 1933;
  • Кошиць О. Спогади, І — II. Вінніпеґ 1947 — 48; Кошиць О. З піснею через світ. Вінніпеґ, І — 1952; II — 1970; III — 1974.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Українська Республіканська Капела na ukrajinské Wikipedii.