Ukrajinská pravoslavná církev (Moskevský patriarchát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kyjevskopečerská lávra Moskevského patriarchátu v Kyjevě

Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, oficiálně Ukrajinská pravoslavná církev (ukrajinsky Українська православна церква, rusky Украинская православная церковь, zkratka UPC) je kanonická pravoslavná církev. Tvoří autonomní součást Ruské pravoslavné církve vedené moskevským patriarchou.

Kvůli odlišení od v roce 1992 založené Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu se přidává „Moskevský patriarchát“ (ukrajinsky Українська Православна Церква (Московський Патріархат), rusky Украинская православная церковь (Московского патриархата), zkratka UPC (MP)), ačkoliv církev na původním a oficiálním názvu trvá.

Kromě Haliče, kde převažuje řeckokatolická církev, měla převahu ve všech regionech Ukrajiny, než kolem roku 2011 toto prvenství převzala Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu. Poté, co začala hájit ruské zájmy, trpí silným odlivem farníků.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1991 Ukrajina získala nezávislost, začal tehdejší kyjevský metropolita Filaret II. ukrajinsky Філарет - Патріарх Київський usilovat o odtržení církve od Moskvy za což byl zbaven své hodnosti. Poté založil s částí duchovenstva v roce 1992 Ukrajinskou pravoslavnou církev Kyjevského patriarchátu se sídlem v Kyjevě. Mezi oběma církvemi jsou hluboké antipatie.[2] V roce 1997 Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu exkomunikovala a zatratila samotného patriarchu Kyjevského patriarchátu Filareta II.

Onufrij, metropolita od r. 2014

V průběhu Euromajdanu roku 2013 došlo k vnitřnímu rozdělení církve Moskevského patriarchátu, když část představitelů sympatizovala s kyjevskými protesty a jiní otevřeně podpořili vojenskou intervenci Ruska na Donbasu, v důsledku čehož na Ukrajině narůstá negativní názor na její činnost.[2] Její napojení na Ruskou pravoslavnou církev jí škodí, navíc v situaci, kdy nový metropolita Onufrij je příznivcem sjednocení „ruského prostoru“, jehož součástí má být i Ukrajina s Běloruskem.[2]

Vazba Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu na Kreml, podpora politiky Vladimira Putina, její zásah do konfliktu mezi státy, jejichž občané jsou členy církve a podpora vojenské intervence Ruska na východě Ukrajiny způsobuje výrazný odliv věřících. Zatímco v roce 2011 tvořili její farníci na Ukrajině 25,9 % obyvatel, začátkem roku 2015 jen 20,8 %.[1]

Kláštery[editovat | editovat zdroj]

Největšími náboženskými středisky církve jsou tři (částečně jeskynní) kláštery:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b TYŠKEVYČ, Ihor. Ruská pravoslavná církev vyhlásila válku Kyjevu, aneb Proč musí Ukrajina vyřešit náboženskou otázku. Informnapalm [online]. 2015-04-26 [cit. 2017-01-08]. Dostupné online. 
  2. a b c LEBDUŠKA, Michal. Ukrajinský spor o pravé pravoslaví. Česká televize [online]. 2014-09-06 [cit. 2017-01-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]