Národní park Ujung Kulon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ujung Kulon)
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Ujung Kulon
Taman Nasional Ujung Kulon
IUCN kategorie II (Národní park)
Národní park Ujung Kulon
Národní park Ujung Kulon
Umístění Jáva, Indonésie
Souřadnice
Rozloha 1206 km²
Založeno 1992
Světové dědictví UNESCO
Typ přírodní dědictví
Rok zařazení 1991
Kritérium vii, x
Odkaz 608
Oficiální web

Národní park Ujung Kulon je chráněné území v Indonésii, v provincii Banten. Rozkládá se v nejzápadnější části ostrova Jáva (poloostrov Ujung Kulon), ostrově Panaitan a na přilehlých menších ostrůvcích Sundského průlivu. Rozloha parku je přibližně 1200 km² (z toho 64% připadá na pevninu a 36% na okolní moře).[1] V roce 1991 se celý park společně s nedalekou rezervací ostrovů Krakatoy stal součástí světového přírodního dědictví UNESCO. Park je vysoce ceněný zejména díky faktu, že je posledním útočištěm kriticky ohroženého jávského nosorožce.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Na území národního parku se zachoval mimojiné biotop nížinného deštného lesa a pobřežních porostů mangrovů. Průměrný roční srážkový úhrn je 3250 mm, teploty mezi 25°C a 30°C.

Kromě nosorožce jávského, jehož populace čítá přibližně 60 jedinců[2] , zde žijí např. druhy jako gibon stříbrný, hulman sundský, hulman jávský, hulman stříbrný, makak jávský, banteng jávský, levhart jávský a dhoul.[3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Letak Dan Luas [online]. Taman Nasional Ujung Kulon - oficiální web parku [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. (indonésky) 
  2. Javan Rhino [online]. Světový fond na ochranu přírody. Dostupné online. (anglicky) 
  3. World Heritage Information Sheets - UJUNG KULON NATIONAL PARK, INDONESIA [online]. Program OSN pro životní prostředí. Dostupné online. (anglicky)