Přeskočit na obsah

Ugo Tognazzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ugo Tognazzi
Ugo Tognazzi (1964)
Ugo Tognazzi (1964)
Rodné jménoOttavio Tognazzi
Narození23. března 1922
Itálie Cremona, Lombardie, Itálie
Úmrtí27. října 1990 (ve věku 68 let)
Itálie Řím, Itálie
Aktivní roky1950–1990
ChoťMargarete Robsahm (1963–1966)
Franca Bettoja (1972–1990)
DětiRicky Tognazzi, Thomas Robsahm, Gianmarco Tognazzi a Maria Sole Tognazzi
Oficiální webwww.ugotognazzi.com/home.htm

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ugo Tognazzi (23. března 1922, Cremona, Itálie27. října 1990, Řím) byl italský filmový, televizní a divadelní herec, režisér a scenárista.

Jeho hrob ve Velletri v Itálii

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Tognazzi se narodil v Cremoně, v severní Itálii, ale strávil mládí na různých místech, protože jeho otec pracoval jako obchodní cestující v pojišťovně.

Po návratu do rodného města v roce 1936 pracoval v masokombinátu na výrobu salámů. Za 2. světové války byl povolán do armády. Domů se vrátil po příměří v září 1943. Jeho vášeň pro divadlo a herectví se objevila již v dětství, a i během války organizoval divadlo pro vojáky. V roce 1945 se přestěhoval do Milána, kde se zapsal do divadelní společnosti vedené Wandou Osiris.

V roce 1950 Tognazzi debutoval ve filmu I cadetti di Guascogna režírovaném Mario Mattolim. V následujícím roce potkal Raimonda Vianella, s kterým založil úspěšné komické duo pro nově vzniklou televizi RAI, kde účinkovali v letech 19541960.

Jejich show občas obsahovala satirické aspekty, které byly zprvu cenzurovány italskou televizí.

Po úspěchu role ve filmu Fašista (Il Federale) (1961), který režíroval Luciano Salce, se Tognazzi stal jedním z nejznámějších italských komediálních herců. Pracoval s nejlepšími italskými filmovými režiséry, kterými byli mimo jiné Mario Monicelli (Moji přátelé II), Marco Ferreri (Velká žranice), Nanni Loy, Dino Risi, Pier Paolo Pasolini (Vepřinec), Ettore Scola, Alberto Lattuada, Pupi Avati a jiní. Tognazzi také režíroval některé ze svých filmů.

V roce 1981 obdržel na Filmovém festivalu v Cannes cenu za nejlepší herecký výkon za La tragedia di un uomo ridicolo, režírovaný Bernardem Bertoluccim.

Tognazzi byl i uznávaným divadelním hercem a režisérem. Jistý čas pobýval také ve Francii.

Ugo Tognazzi zemřel v Římě v roce 1990.

Jeho synové Ricky (* 1955) a Gianmarco Tognazzi (* 1967) jsou rovněž filmovými herci. Je také otcem norského filmového režiséra a filmového producenta Thomas Robsahma (* 1964). Jeho dcera Maria Sole Tognazzi (* 1971) je, jako Ricky, filmovou režisérkou.

Filmografie

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ugo Tognazzi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]