Ubuntu Touch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ubuntu Phone)
Skočit na: Navigace, Hledání
Ubuntu Touch
Logo
Domovská stránka OS Ubuntu Touch
Domovská stránka OS Ubuntu Touch
Vyvíjí Ubuntu Foundation, Canonical Ltd
Rodina OS GNU/Linux
Druh Svobodný software
Aktuální verze 15.04 OTA-9 / 23. ledna 2016
Způsob aktualizace APT
Správce balíčků Centrum softwaru pro Ubuntu
Podporované platformy x86, ARM
Typ jádra Monolitický (Linux)
Programovací jazyk QML, HTML5
Výchozí uživatelské rozhraní Unity
Licence GNU GPL a jiné
Stav Vývoj ukončen

Ubuntu Touch je mobilní platforma společnosti Canonical, postavená na linuxové distribuci Ubuntu.

Ubuntu Phone[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone byl představen 2. ledna 2013, v 19:00 UTC. Oznámení předcházel třídenní odpočet na webu http://ubuntu.com, který dotekovou novinku naznačoval slovy "so close, you can almost touch it", tedy "tak blízko, že se toho můžete téměř dotknout". Z Ubuntu Phone vychází také Ubuntu Tablet.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone je platforma určená pro modernější mobilní telefony a vyžaduje alespoň 512 MB RAM, respektive 1 GB RAM pro svou plnohodnotnou variantu. Systém je kompatibilní s jádrem i ovladači systému Android a díky otevřenosti bude dostupný pro celou škálu zařízení ještě v době vývoje. Ukázkovým telefonem pro vývoj systému i pro vývojáře je Google Nexus.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone lze používat stejně jako běžný chytrý telefon. Umožňuje tedy telefonovat, psát a číst SMS, procházet web či poslouchat hudbu a hrát hry. Oproti běžným mobilním operačním systémům je navíc Ubuntu Phone vybaven schopností přeměnit se v normální počítač, což je možné po zasunutí telefonu do dokovací stanice a připojení k monitoru, klávesnici a myši. Tato funkcionalita je možná díky společnému základu tohoto mobilního systému a jeho většího desktopového bratříčka. Mezi další výhody patří možnost správy telefonu pomocí nástrojů pro správu Ubuntu, integrace služeb Ubuntu One a Ubuntu One Music Store či nápadná podobnost prostředí s ostatními zařízeními Ubuntu, což usnadňuje orientaci stávajícím uživatelům.

Ubuntu Tablet[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Tablet byl představen 19. února 2013, v 19:00 UTC. Oznámení předcházel jednodenní odpočet na webu http://ubuntu.com, který dotekovou novinku naznačoval slovy „Tick, tock, tablet time!“, tedy „Tik, tak, čas tabletů“. Jedná se o systém stavějící na Ubuntu Phone, své o měsíc starší mobilní variantě.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Tablet je platforma určená pro modernější tablety a preferuje minimálně 2GB RAM, respektive 4GB RAM pro svou plnohodnotnou variantu. Systém je kompatibilní s jádrem i ovladači systému Android a díky otevřenosti bude dostupný pro celou škálu zařízení ještě v době vývoje. Ukázkovými zařízeními pro vývoj systému i pro vývojáře jsou Google Nexus 7 a Google Nexus 10.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Tablet lze používat stejně jako běžný tablet. Umožňuje tedy procházet web, poslouchat hudbu či hrát hry. Oproti běžným tabletovým operačním systémům je navíc Ubuntu Tablet vybaven schopností přeměnit se v normální počítač, což je možné po připojení tabletu ke klávesnici a myši. Tato funkcionalita je možná díky společnému základu tohoto mobilního systému a jeho většího desktopového bratříčka. Mezi další výhody patří možnost správy tabletu pomocí nástrojů pro správu Ubuntu, integrace služeb Ubuntu One a Ubuntu One Music Store či nápadná podobnost prostředí s ostatními zařízeními Ubuntu, což usnadňuje orientaci stávajícím uživatelům. Ubuntu Tablet navíc přichází s funkcí Side Stage, která umožňuje běh mobilních aplikací vedle těch tabletových. Na obrazovce se tedy mohou zobrazovat dvě aplikace zároveň, což umožňuje rychlejší multitasking.[1][2]

Hardwarové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone
Minimální Doporučené
Procesor ARM Cortex-A9 Čtyřjádrový ARM Cortex-A9 nebo Intel Atom
RAM 512 MiB až 1 Gib minimálně 1 GiB
Úložiště 4 až 8 GB eMMC + SD minimálně 32 GiB eMMC + SD
Multi-touch AnoAno AnoAno
Přeměna na desktop NeNe AnoAno
Ubuntu Tablet
Minimální Doporučené
Procesor Dvoujádrový ARM Cortex-A15 Čtyřjádrový ARM Cortex-A15 nebo Intel Atom
RAM 2 Gib 4 GiB
Úložiště 8 GB eMMC + SD 8 GiB eMMC + SD
Multi-touch AnoAno 4 prsty AnoAno 4 až 10 prstů
Velikost obrazovky 7 až 10 palců 10 až12 palců
Přeměna na desktop NeNe AnoAno

Ukončení vývoje[editovat | editovat zdroj]

6.4. 2017 oznámil Mark Shuttleworth ukončení vývoje Ubuntu Phone a Ubuntu Touch.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OMG!UBUNTU!
  2. Ubuntu for tablets Full video | celebrateubuntu na YouTube