Ublížení na zdraví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ublížení na zdraví je trestný čin nebo přestupek a skutková podstata záležející ve vyvolání zranění, onemocnění anebo jiného poškození zdraví, které na delší dobu poškozenému znesnadňuje normální život a vyžaduje lékařské ošetření, i když nutně nezanechává trvalé následky. Může být doprovázeno bolestmi, horečkami, nespavostí, nemožností pohybu apod. Ublížení na zdraví má vliv i na schopnost vykonávat práci, resp. mj. podle délky pracovní neschopnosti se určuje, zda už jde o ublížení na zdraví ve smyslu trestněprávním. Ustanovení § 122 odst. 1 českého trestního zákoníku hovoří pouze o „nikoli krátké době“, posouzení této otázky je tak svěřeno judikatuře.

Podle míry ublížení na zdraví a podle míry zavinění pak trestní zákoník rozlišuje mezi trestnými činy:

Pouze drobné ublížení na zdraví je pak podle § 7 odst. 1 písm. b) zákona o některých přestupcích (č. 251/2016 Sb.) jen přestupkem proti občanskému soužití.

Ublížení na zdraví dle § 146 trestního zákoníku[editovat | editovat zdroj]

Ublížení na zdraví jakožto úmyslný čin je trestán dle § 146 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, odnětím svobody, a to v rozmezí 6 měsíců až 3 let. Doba odnětí svobody se však může lišit v závislosti na různých faktorech. V případě, že je ublížení na zdraví spácháno na těhotné ženě, na mladším 15 let, s motivem rasové nenávisti a v dalších případech dle § 146 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku, pak je pachatel potrestán odnětím svobody pohybující se v rozmezí 1 až 5 let. Pokud je trestním činem způsobena těžká újma na zdraví, trest se zvyšuje na odnětí svobody v rozmezí 2 až 8 let. V případě úmrtí dokonce 5 až 10 let.[1]

Samotná definice ublížení na zdraví je uvedena v § 122 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, jako stav, kdy došlo k poruše zdraví nebo jinému nemocnění, které porušuje normální tělesné nebo duševní funkce těla, přičemž tato porušení znesnadňují obvyklý způsob života nikoliv jen po krátkou dobu a je zapotřebí lékařského ošetření.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. In: Sbírka zákonů. 2009. Dostupné online. § 146. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  2. Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. In: Sbírka zákonů. 2009. Dostupné online. § 122, odst. 1. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.