U parku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
U parku
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
PR U parku (02).JPG
Základní informace
Vyhlášení 14. března 1955
Vyhlásil Ministerstvo životního prostředí ČR
Nadm. výška 305 - 305 m n. m.
Rozloha 4,43 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Pardubice
Umístění Vysoké Chvojno
Souřadnice
U parku
U parku
Další informace
Kód 467
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

U parku je přírodní rezervace ev. č. 467 na východním okraji obce Vysoké Chvojno v okrese Pardubice. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Důvodem ochrany jsou opukové stráně pod chvojeneckým zámkem s významnou teplomilnou květenou.

Spodní část rezervace

Jedná se o lesní stráň porostlou bučinami, případně zbytky černýšové dubohabřiny s jedlí. Stáří bučiny (v horních partiích rezervace) je asi 150 let (k roku 2002). V podrostu se daří některých zajímavým rostlinám, jako je okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), kruštík modrofialový (Epipactis purpurata), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), hrachor černý (Lathyrus niger), strdivka jednokvětá (Melica uniflora), medovník velkokvětý (Melittis melissophyllum), vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha) a dvoulistý (P. bifolia) a mnohé další. V přirozeném lesním porostu se daří i xylofágním druhům brouků, jako je například vzácný tesařík Necydalis ulmi nebo kovařík Stenagostus ulmeus. V potoce žije populace strumičníka zlatookého (Osmylus fulvicephalus).[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FALTYSOVÁ, H. Chráněná území okresu Pardubice. In: Chráněná území ČR - Pardubicko. Praha: AOPK ČR a EkoCentrum Brno, 2002. Svazek IV.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]