U borovice (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
U Borovice
Základní informace
Konstrukcekamenná s dřevěným ochozem
Kóta paty669 m n. m.
Rok vzniku2009
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký kraj
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby18 m
Počet schodů70
Stavpřístupná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna U Borovice se nachází na stejnojmenné kótě s nadmořskou výškou 669 metrů severozápadně od obce Roprachtice, vlevo od silnice č. 289 ve směru SemilyVysoké nad Jizerou.

Historie rozhledny, konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Výstavbu svépomocí realizoval soukromý investor, František Hubař z Roprachtic. Se stavbou bylo započato v dubnu 2008, slavnostní otevření se konalo 17. listopadu 2009. Kamenná základna o půdorysu 4,7 × 4,7 metru má vnitřní cihlovou vyzdívku a výšku 13 metrů. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva, dílo místního tesaře Václava Pacholíka. Na zastřešený vyhlídkový ochoz vede sedmdesát schodů.

Během roku 2010 byl u rozhledny vybudován obslužný objekt se sociálním zázemím. Jedná se o roubenku o půdorysu přibližně 8 × 12 metrů – také práce tesaře Pacholíka. Mezi léty 2015 a 2016 byl tento objekt přistavěn o další zděnou část. V této době byla také instalována fotovoltaická elektrárna o výkonu přibližně 6 kWp. Tato elektrárna pracuje v ostrovním režimu a zásobuje pouze tuto rozhlednu.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Autem po silnici 289 ze Semil, pěšky z obce Roprachtice či Vysoké nad Jizerou, nejbližší železniční zastávka je Poniklá vzdálená asi sedm kilometrů. Rozhledna je přístupná o víkendech od 10 do 15 hodin nebo po telefonické domluvě.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Jizerské hory (Ještěd), Krkonoše (Černá hora, Žalý, Kozí hřbety), Benecko, Orlické hory, vrcholy Tábor, Bezděz, Milešovka, Ralsko a na okolí řeky Jizery a Kamenice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]