UKáčko.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
UKáčko.cz podporuje řadu kulturních a společenských akcí. Na snímku druhý ročník Jarmarku studentů UK v říjnu 2010.

UKáčko.cz je zpravodajský portál studentů Univerzity Karlovy v Praze. Pokrývá dění na všech 17 fakultách univerzity a jeho cílovou skupinou je více než 50 000 studentů i pedagogů. Cílem portálu je přinášet objektivní a poutavé zpravodajství o dění v akademické obci a o studentském životě.[1] Provozovatelem je občanské sdružení UK media.

Portál byl spuštěn v dubnu 2008, prvním šéfredaktorem byl po krátkou dobu Martin Benda, ve školním roce 2008–2009 Martin Polívka a od roku 2009 jím je Mirek Kašpar, všichni jsou nebo byli studenty Fakulty sociálních věd UK. Redakce má dlouhodobě kolem 15 stálých členů a řadu externích spolupracovníků.

Redakce zveřejňuje nové články zpravidla několikrát do týdne. Pro svou kvalitu jsou respektovány a citovány i významnými celostátními médii.[2],[3] Po vzoru portálu UKáčko.cz vznikl v roce 2010 na Masarykově univerzitě v Brně studentský web LeMUr.mu.[4]

Koncem roku 2009 také začala zkušebně fungovat videosekce portálu pod značkou UKáčko.tv, v roce 2011 pro tuto internetovou televizi vznikl i samostatný web.[5] UKáčko.tv je také registrováno jako "poskytovatel audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání" u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.[6]

UKáčko.cz je mezi studentskými médii průkopníkem moderních technologií. V roce 2009 přineslo celodenní online přenos z pražského Majálesu.[7] O rok později pak zajistilo i přímé videopřenosy ze čtyř předvolebních debat pořádaných o. p. s. Agora CE a spolu s Lidovými novinami a Respektem bylo také mediálním partnerem celého projektu.[8],[9] Portál také začal aktivně používat moderní sociální sítě jako je Facebook a Twitter ještě před jejich masovým rozšířením v Česku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. UKáčko.cz – Redakce
  2. KUBÁLKOVÁ, Pavla. Univerzita zvažuje, že zavede 'školné'. Lidové noviny, 10. 4. 2009.
  3. ZELENÝ, Jan. Rektorem Univerzity Karlovy bude s velkou pravděpodobností opět Václav Hampl. Novinky.cz, 12. 10. 2009.
  4. FOJTŮ, Martina. LeMUr chce lákat na témata, která studenty zajímají. muni.cz, 24. 5. 2010.
  5. BENEŠOVÁ, Petra; MAŇOUROVÁ, Lucie. Na Univerzitě Karlově vznikla první studentská televize. Český rozhlas, 19. 2. 2011.
  6. Evidence poskytovatelů audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání
  7. Majáles minutu po minutě. Sledovali jsme online! UKáčko.cz, 30. 4. 2009.
  8. Debata ve škole prověří názory politiků. MF DNES, 19. 4. 2010, str. 2.
  9. Série předvolebních debat Komu dát hlas? Agora CE

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]