UFO nad Zvičinou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled ze Zvičiny na obec Dolní Brusnice

V letech 1992–1993 došlo v okolí kopce Zvičina a města Dvora Králové nad Labem k vlně pozorování UFO. Hlášení o výskytu neidentifikovatelných létajících objektů byly zaznamenány a zpracovány projektem „Záře“, který se snaží o objektivní zkoumání těchto jevů na území České republiky. Ačkoliv byla jistá část těchto zpráv prošetřena a uznána za záměnu s leteckou technikou či přírodními jevy, tak většina pozorování se nepodařilo uspokojivě vysvětlit a pozorované objekty identifikovat.

První pozorování[editovat | editovat zdroj]

Nejpodrobněji popsané pozorování se odehrálo ve středu 17. února 1993 v obci Dolní Brusnice. Zdejší občan J. B. s rodinou pozoroval kolem 20. hodiny nad kopcem Zvičina objekt diskového tvaru, který se kyvadlovým způsobe pohyboval do stran. Zároveň osvětloval kuželem světla terén pod sebou. Při tom minimálně jednou došlo k vypuštění gejzíru jisker od objektu směrem k zemi. Celá událost trvala okolo 20 minut. Svědkům se na ni podařilo telefonicky upozornit další osoby, které mohly tento jev ze svých domů také sledovat. Pozorovaný objekt se kromě slabého šumění nijak akusticky neprojevoval.

Další pozorování[editovat | editovat zdroj]

Záznamy projektu Záře mluví cca o dalších 30 případech pozorování UFO na Královédvorsku v tomto období. Nejčastěji pozorovaným typem byl tzv. deltaplán s různým typem osvětlení. Většina těchto objektů se pohybovala buď úplně bezhlučně či pouze za doprovodu tichého bzučení či bručení. Objevily se také zvěsti, že tyto objekty byly doprovázeny vojenskými letadly

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LIŠKA, Vladimír a Vladimír ŠIŠKA. UFO - návraty bohů?. Praha: Bohemia, 1995, 180 s., [8] s. příl. kapitola: Manévry na Zvičinou ISBN 80-85803-15-1.