UAZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
UAZ
UAZ1.jpg
Právní forma veřejná společnost
Založeno červenec 1941
Sídlo Uljanovsk
Oblast činnosti automobilový průmysl
Obrat 27,1 mld. Ruský rubl (2015)[1]
Mateřská společnost Sollers JSC
Majitel Sollers JSC
Ocenění Řád rudého praporu práce (1966)
Oficiální web www.uaz.ru/eng/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
UAZ Patriot

UAZ (УАЗ) neboli Uljanovskij Avtomobilnyj Zavod (Ульяновский автомобильный завод) je výrobce automobilů v ruském městě Uljanovsk, který vyrábí terénní auta, sanitky a nákladní auta.

V roce 1941, kdy začala Velká vlastenecká válka, Stalinova vláda vynaložila veškeré úsilí, aby zachránila sovětský průmysl ohrožovaný nacistickou armádou. Kvůli rychlému postupu Němců na Moskvu bylo tedy v roce 1941 rozhodnuto přemístit ZIL – moskevského výrobce aut – dále od přední linie. Takové místo bylo Uljanovsk, město v Povolží s existující infrastrukturou a kvalifikovanými pracovníky, ale mimo dosah německé armády. V té době byl závod považován za dceřinou společnost ZIL.

Po zhroucení Sovětského svazu byli lidé na jedné straně ochotni kupovat auta UAZ vzhledem k jeho vysokému renomé značky, na druhé straně většina raději používala dovážených off-road vozů kvůli nedostatku spolehlivosti automobilů UAZ v 90. letech.

V roce 2004 byl závod odkoupen finanční skupinou Severstal. V roce 2005 byl odhalen nový SUV automobil UAZ Patriot. Rozsáhlé využití levnějších a kvalitnějších korejských součástek, velká kapacita, dobré schopnosti v terénu a přijatelná cena zajistili Patriotu v Rusku dobré prodeje.

Současné modely[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]