Užocký průsmyk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užocký průsmyk
Ужоцький перевал
Západ Užockého průsmyku
Západ Užockého průsmyku
Základní informace
SvětadílEvropa
PohoříBukovské vrchy
Průjezdnostsilnice Lvov - Užhorod
železnice
Výška sedla853 m n. m.
Poloha
 severjih
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Oblast
okres
Lvovská
Turkivský
Zakarpatská
Velký Berezný
MěstoUžok
PovodíSanUh
Užocký průsmyk
Užocký průsmyk
Souřadnice49°0′13″ s. š., 22°53′17″ v. d.

Užocký průsmyk, též Užocké sedlo (ukrajinsky Ужоцький перевал, polsky Przełęcz Użocka, maďarsky Uzsoki-hágo), je průsmyk na pomezí Zakarpatské a Lvovské oblasti Ukrajiny, spojující údolí Dněstru s údolím Uhu. Leží blízko ukrajinské hranice s Polskem, v nadmořské výšce 853 metrů.

Severně od průsmyku se nachází pramen řeky San, jižně pramen řeky Uh. Přes průsmyk vede silnice spojující Lvov a Užhorod. V roce 1872 byla přes průsmyk položena strategicky důležitá železnice, spojující Budapešť s východní Haličí (průsmyk ležel na zemské hranici Uher a Haliče v rámci Rakouska-Uherska).

Rakousko-uherský a ruský vojenský hřbitov obětí první světové války v Užockém průsmyku

Během první světové války byl průsmyk dějištěm krvavých bojů, které připomíná vojenský hřbitov. Na přelomu let 1914 a 1915 průsmyk s několikerým přerušením držela ruská vojska, posléze byl znovu obsazen rakousko-uherským vojskem.

Po skončení první světové války se v průsmyku nacházela československo-polská hranice, v roce 1930 byla v průsmyku postavena nová budova československého celního úřadu. Po maďarské anexi Podkarpatské Rusi se v průsmyku nacházela hranice maďarsko-polská. Dva dny po této anexi se 20. března 1939 v průsmyku konala oslava znovuobnovení společné hranice obou těchto států.

O průsmyk se vedly prudké boje i v době druhé světové války. Po jejím skončení anektoval Podkarpatskou Rus Sovětský svaz a průsmyk se nacházel na jeho území. Po rozpadu Sovětského svazu koncem roku 1991 se průsmyk nachází na území Ukrajiny a vede přes něj hranice Zakarpatské a Lvovské oblasti Ukrajiny.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]