Tyran bentevi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTyran bentevi
alternativní popis obrázku chybí
Tyran bentevi
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďtyranovití (Tyrannidae)
Rodtyran (Pitangus)
Swainson, 1827
Binomické jméno
Pitangus sulphuratus
(Linné, 1766)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tyran bentevi (Pitangus sulphuratus) je velký zástupce čeledi tyranovitých. Občas bývá označován za jediného představitele rodu Pitangus a druhý druh, který sem taktéž patří – tyran štíhlozobý (P. lictor) – bývá přesunován do rodu Philohydor.

Tyran bentevi hnízdí v otevřených lesích v rozmezí od jižního Texasu a Mexika až po Uruguay, střed Argentiny a Trinidad. V roce 1957 byl zavlečen na Bermudy a zřejmě v roce 1970 i do Tobaga. Často přitom bývá k vidění i v těsné blízkosti lidských sídel.

Dorůstá 22 cm a dosahuje hmotnosti kolem 63 g. Má tmavou hlavu se silným podélným bílým pruhem a s malou žlutou skvrnou na temeni. Hrdlo má bílé, spodinu těla jasně žlutou, hřbet, křídla a ocas hnědé. V poměru k tělu má také nápadně velký, silný, tmavý zobák.

Jeho anglický název – Kiskadee – je přepsanou podobou jeho výrazného a v Jižní Americe dobře známého hlasu, který zní jako kiskadý. Jeho české druhové jménobentevi – je opět přepsanou podobou jeho hlasu, ale tentokrát v portugalštině, kde se interpretuje jako benteví.

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Tyran bentevi je všežravý. Podobně jako např. ťuhýkovití či lejskovití na svou kořist v podobě hmyzu a malých obratlovců (např. hlodavců) číhá na vhodné pozorovatelně vysoko na stromě, požírá však i zelené části rostlin a různé plody. Jeho hnízdo je velká kulovitá stavba s bočním vchodem postavená na stromě nebo telegrafním sloupu. V jedné snůšce přitom bývají 2–3 krémově zbarvená vejce s rudými skvrnami, na jejichž inkubaci se podílí pouze samice.

V roce 1832 bylo pro tento rod stanoveno vědecké jméno Saurophagus, které bylo v roce 1941 neplatně použito i pro obřího teropodního dinosaura, dnes známého jako Saurophaganax.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Great Kiskadee na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. https://www.osel.cz/9823-vladce-jesterich-poziracu.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ptáci. Překlad Helena Kholová. Praha: Euromedia Group, k. s., 2008. ISBN 978-80-242-2235-6. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]