Tyran bentevi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTyran bentevi
alternativní popis obrázku chybí
Tyran bentevi
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďtyranovití (Tyrannidae)
Rodtyran (Pitangus)
Swainson, 1827
Binomické jméno
Pitangus sulphuratus
(Linné, 1766)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tyran bentevi (Pitangus sulphuratus) je velký zástupce čeledi tyranovitých. Občas bývá označován za jediného představitele rodu Pitangus a druhý druh, který sem taktéž patří – tyran štíhlozobý (P. lictor) – bývá přesunován do rodu Philohydor.

Tyran bentevi hnízdí v otevřených lesích v rozmezí od jižního Texasu a Mexika až po Uruguay, střed Argentiny a Trinidad. V roce 1957 byl zavlečen na Bermudy a zřejmě v roce 1970 i do Tobaga. Často přitom bývá k vidění i v těsné blízkosti lidských sídel.

Dorůstá 22 cm a dosahuje hmotnosti kolem 63 g. Má tmavou hlavu se silným podélným bílým pruhem a s malou žlutou skvrnou na temeni. Hrdlo má bílé, spodinu těla jasně žlutou, hřbet, křídla a ocas hnědé. V poměru k tělu má také nápadně velký, silný, tmavý zobák.

Jeho anglický název – Kiskadee – je přepsanou podobou jeho výrazného a v Jižní Americe dobře známého hlasu, který zní jako kiskadý. Jeho české druhové jménobentevi – je opět přepsanou podobou jeho hlasu, ale tentokrát v portugalštině, kde se interpretuje jako benteví.

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Tyran bentevi je všežravý. Podobně jako např. ťuhýkovití či lejskovití na svou kořist v podobě hmyzu a malých obratlovců (např. hlodavců) číhá na vhodné pozorovatelně vysoko na stromě, požírá však i zelené části rostlin a různé plody. Jeho hnízdo je velká kulovitá stavba s bočním vchodem postavená na stromě nebo telegrafním sloupu. V jedné snůšce přitom bývají 2–3 krémově zbarvená vejce s rudými skvrnami, na jejichž inkubaci se podílí pouze samice.

V roce 1832 bylo pro tento rod stanoveno vědecké jméno Saurophagus, které bylo v roce 1941 neplatně použito i pro obřího teropodního dinosaura, dnes známého jako Saurophaganax.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Great Kiskadee na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. https://www.osel.cz/9823-vladce-jesterich-poziracu.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]