Tyra Dánská (1000)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tyra Dánská
Olaf offers thyri angelica.jpg
Narození 10. století
Úmrtí 18. září 1000
Manžel(ka) Olaf I. Tryggvason
Styrbjörn Silný
Rodiče Harald I.
Příbuzní Sven Vidlí vous a Gunhilda Dánská (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Thyra pláče před Olafem I. a plísní ho za to, že se neodvažuje postavit Svenu Vidlímu vousovi a bojovat o její věno. Ilustrace z roku 1899.

Tyra Dánská, Tyra Haraldsdatter, Thyra, Tove († 1000) byla v letech 998-1000 norská královna.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Tyra (Thyra nebo také Tove) se narodila jako dcera dánského a norského krále Haralda Modrozuba a pravděpodobně jeho manželky Tove Obodritské. Byla rovněž sestrou krále Svena Vidlího vouse.

Podle dostupných pramenů byla Tyra provdána třikrát. Jejím prvním manželem byl uchazeč o švédský trůn Stirbjörn Silný. Z historických pramenů je znám pouze jeden syn Tyry, a to právě z manželství se Stirbjörnem Silným. Byl to Torkel Stirbjörnsson, jehož dcera Gytha Thorkelsdóttir se provdala za hraběte Godwina z Wessexu a Kentu, jemuž kromě dalších dětí porodila syna Harolda, pozdějšího anglického krále Harolda II.

Sága Heimskringla popisuje příběh jejích dvou dalších manželství takto:

Norský král Olaf I. Tryggvason požádal o ruku Sigrid, vdovu po švédském králi Erikovi Vítězném, ale jako podmínku si určil, aby konvertovala ke křesťanství. Sigrid mu řekla: "Neodloučím se od víry, kterou přede mnou udržovali mí předci." Olaf ji ve vzteku uhodil rukavicí, načež Sigrid chladně reagovala: "To může jednoho dne znamenat tvou smrt." Sigrid poté chtěla utvořit koalici Olafových nepřátel. Zajistila spojenectví Švédska a Dánska, když se provdala za ovdovělého dánského krále Svena Vidlího vouse. Sven svou sestru Tyru provdal za vendského krále Burislava. Tyra však utekla a provdala se za Olafa, čímž jen rozdmýchala konflikt mezi Olafem a jejím bratrem, zatímco Sigrid štvala Svena proti svému bývalému nápadníkovi. To vedlo k bitvě u Svoldu, ve které Olaf zemřel. Stalo se tak, když byl Olaf na cestě do země Vendů bojovat o její věno, jak po něm Tyra žádala.

Po bitvě u Svoldu Tyra mizí z historie. Podle legendy spáchala Tyra sebevraždu vyhladověním poté, co se dověděla o smrti svého třetího manžela.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Norská královna
Předchůdce:
Gunnhild Gormsdóttir
998 - 1000
Tyra Dánská (1000)
Nástupce:
Gunhilda Vendská?