Tyró

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tyró
ChoťKrétheus
Sisyfos
Poseidón
Partner(ka)Poseidón
DětiPeliás[1]
Néleus[2][3]
Aisón
Amytháon
Ferés
RodičeSalmóneus[4][5][6] a Alkidiké
PříbuzníPeisidiké[7], Akastos[7][8][9], Pelopeia[7], Hippothoé[7], Alkéstis[7][10][11], Antinoe, Evadne, Amfinomé, Asteropeia a Peliades (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

V řecké mytologii Tyró (Τυρώ) byla dcerou Salmónea, vzala si Kréthea, ale milovala Enipea. Porodila Peliáa a Nélea, Poseidónovy syny. S Krétheem měla Aisóna, Persea, a Amythaona.

Její otec Salmoneus byl bratr Athamánta a Sisyfa. Tyró byla ženatá s Krétheem (s ním měla tři syny – Aisóna, Amythaona a Perenta), ale milovala říčního boha Enipeuse. Pronásledovala ho, ale on její lásku odmítal. Jednou se Poseidón přestrojil za Enipea a z jejich lásky se narodila dvojčata Peliás a Neleus. Tyró pohodila své syny v horách, kde je zachránil pastevec a vychoval je jako vlastní.

Když dosáhli dospělosti, vyhledali Peliás a Neleus svou matku Tyró a zabili její macechu Sidero za to, že týrala jejich matku. Salmoneus se oženil se Sidero poté, co Alkidike – jeho žena a matka Tyró – zemřela. Sidero se ukryla v chrámu bohyně Héry, ale Peliás ji stejně zabil, za což ho bohyně Héra nenáviděla, a proto chránila Iásóna a Argonauty v jejich dlouhé cestě za Zlatým rounem. Peliáův nevlastní bratr Aisón byl Iásónovým otcem. Brzy poté si Sisyfos vzal Tyró a měl s ní dvě děti. Jejich děti měl zabít Salmoneus, takže Tyró je zabila sama, aby zachránila svého otce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Pelias. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 2. Nělej. In: New Encyclopedic Dictionary, Volume 28, 1916.
 3. Neleus. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 4. Aeolus. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 5. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45270659. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 6. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45263189. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 7. a b c d e Pelias. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 8. Acastus. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.
 9. Acastus. In: Encyklopedie Britannica 1911.
 10. Альцеста. In: Encyklopedický lexikon, svazek 2.
 11. Альцеста. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek Ia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]