Tyró

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tyró
Manžel(ka) Krétheus
Sisyfos
Poseidón
Partner(ka) Poseidón
Děti Peliás
Néleus
Aisón
Amytháon
Ferés
Rodiče Salmóneus a Alkidiké
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

V řecké mytologii Tyró (Τυρώ) byla dcerou Salmónea, vzala si Kréthea, ale milovala Enipea. Porodila Peliáa a Nélea, Poseidónovy syny. S Krétheem měla Aesona, Persea, a Amythaona.

Její otec, Salmoneus, byl bratr Athamánta a Sisyfa. Tyró byla ženatá s Krétheem (s ním měla tři syny - Aesona, Amythaona a Perenta), ale milovala Enipeuse, říčního boha. Pronásledovala ho, ale on její lásku odmítal. Jednou se Poseidón přestrojil za Enipea a z jejich lásky se narodila dvojčata Pelias a Neleus. Tyró pohodila své syny v horách, které zachránil pastevec a vychoval je jako vlastní.

Když dosáhli dospělosti, vyhledali Pelias a Neleus svou matku Tyró a zabil její macechu Sidero, za to, že týrala jejich matku. (Salmoneus se oženil s Sidero poté, co Alkidike - jeho žena a matka Tyró - zemřela) Sidero se ukryla v chrámu bohyně Hery, ale Pelias ji zabil stejně, za což ho bohyně Hera nenáviděla - a proto chránila Iasóna a Argonauty v jejich dlouhé cestě za Zlatým rounem. Peliáův nevlastní bratr Aesón byl otcem Íason. Brzy poté si Sisyfos vzal Tyró a měl s ní dvě děti. Jejich děti měl zabít Salmoneus, takže Tyró je zabila sama, aby zachránila svého otce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]