Typy motocyklů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skupina různých kategorií motocyklů.

Rozdělení motocyklů na typy motocyklů, nebo kategorie se stále vyvíjí. U konkrétních výrobků se může zařazení lišit podle různých zdrojů, výrobců i jejich přístupů k dělení. Ani charakteristika motocyklu jako jednostopého vozidla není zcela jednoznačná, protože některé motocykly tomuto kritériu nemusí vyhovovat. Kategorie motocyklů mohou být důležité z pohledu požadovaného řidičského oprávnění.

Dělení motocyklů podle motorů[editovat | editovat zdroj]

Dělení podle charakteristik motorů, tedy podle zdvihového objemu a/nebo případně výkonu motoru je v různých zemích důležité pro kategorizaci z hlediska potřebných řidičských oprávnění pro řízení motocyklu.

Další dělení

  • Dle typu motoru: spalovací, elektrické.
  • Motocykly se spalovacími motory: podle počtu válců.
  • Druh spalovacího motoru: dvoutaktní, čtyřtaktní.
  • Konstrukce víceválcového motoru: řadové motory, motory s válci do V, boxery.


Cruiser: Yamaha XVS 650 Classic
Chooper

Dělení podle konstrukce a použití[editovat | editovat zdroj]

První skupina kategorií v následujícím dělení se soustřeďuje na motocykly pro běžné použití v silničním provozu. Některé kategorie vychází z určitých typů sportovních motocyklů.

Bobber[editovat | editovat zdroj]

Bobber nebo také 'bob-jobe" je odlehčený motocykl jehož úpravy zahrnují odstranění předního a zkrácení zadního blatníku a odstranění všech přebytečných části tak, aby se maximálně snížila hmotnost.

Cruisery a Choppery[editovat | editovat zdroj]

Cruiser je stylový motocykl napodobující klasické americké motocykly z 30.–50. let 20. století. Obvykle má motor o velkém objemu a stejné rozměry předního a zadního kola, Choopery jsou motocykly vzniklé z cruiserů. Posunují stylovost a vyladění pro vzhled ještě dále. Jsou charakteristické nízkým posedem, různou velikostí kol, extrémním náklonem přední vidlice. Na obou typech těchto strojů bývají vysoká řídítka a stupačky posunuté před sedadlo jezdce. Nejde o typy motocyklů které jsou příliš obratné, nebo pohodlné pro dlouhou jízdu.[1]

Naháč: Honda CB-900F Hornet

Naháči[editovat | editovat zdroj]

Motocykly klasického vzhledu obvykle bez kapotáže. Jedná se o velmi dobře ovladatelné stroje vhodné jak do města tak na silniční cestování. Dnešní moderní Naháč vychází z podvozku a rámu Supersportu, tvrdší podvozek, silné brzdy a výkonný motor, který bývá totožný. Hlavní rozdíl je posed, umístění stupaček a tvar řídítek umožňuje více vzpřímený posed a díky tomu pohodlněji najet více kilometrů než na Supersportu, umožňuje však i zalehnutí a velmi rychlou jízdu. Stabilita při vyšších rychlostech není taková jako u Supersportu, lze ji však upravit například tlumičem řízení. Naháč však opravdu vyniká svou vysokou ovladatelností na silnici a v provozu.

Supersport: Suzuki GSX-R

Supersporty[editovat | editovat zdroj]

Stroje vycházející ze silničních sportovních motorek. Jsou upraveny pro pohodlnější použití, ale důraz se klade především na velký výkon. Obvykle bývají kapotované a jejich geometrie je uzpůsobena pro jízdu ve vysokých rychlostech (nízká řídítka, stupačky posunuté dozadu za úroveň předního okraje sedla).

Cestovní motocykl: Honda Gold Wing GL1800

Cestovní motocykly[editovat | editovat zdroj]

Také se nazývají cesťáky a supercesťáky. Motocykl stavěný pro dlouhé tratě a spíše kvalitní silnice. Obvykle jde o velké stroje vybavené kapotáží a luxusní výbavou na dlouhé cesty.

Scrambler: Triumph Scrambler

Scramblery[editovat | editovat zdroj]

Scramblery jsou stroje vycházející ze silničních motocyklů klasického/retro vzhledu, s potenciálem jízdy i v lehčím terénu. Posed je o něco vyšší než u naháčů, stejně tak i zdvih odpružení. Pro scramblery jsou dále typická širší a vyšší řídítka a špalkové pneumatiky.

Enduro Suzuki určené i pro provoz na silnici

Endura[editovat | editovat zdroj]

Též cestovní, nebo silniční endura. Vychází z terénních strojů a jsou uzpůsobené pro provoz na silnicích. Zůstávají jim vlastnosti původních motocyklů určených do terénu. Komformní[nesmysl?] a vysoké pérování, širší řídítka, celkově lehčí konstrukce a kola.

Sportovní stroje[editovat | editovat zdroj]

Jde o více specializované motocykly pro různé sportovní disciplíny:

Speciální kategorie motocyklů[editovat | editovat zdroj]

Určité kategorie mohou a nemusí být z některých hledisek řazeny mezi motocykly. To ovlivňuje požadavek na řidičská oprávnění a například i možnost jejich použití na stezkách pro cyklisty.

Skútry

Skútr[editovat | editovat zdroj]

Skútr je charakterizován malými koly a kapotáží s podlážkou. Před sedadlem je volný prostor pro snadnější nastupování a řidič díky tomu může sedět na skútru podobně jako na židli. Často bývá vybaven automatickou převodovkou a někdy i automatickou spojkou. Typické určení je pro přepravu v rámci městské aglomerace, nebo na krátké vzdálenosti. Obvykle mívají maloobjemové motory, které spolu s jednoduchým ovládáním umožňují řízení i mladším uživatelům. Kategorie skútr zasahuje ale i širší okruh. Existují i skútry určené pro delší cestování vybavené výkonnějšími motory.

Moped Stadion S11

Mopedy[editovat | editovat zdroj]

Pojem je odvozen ze zkratky „motocykl s pedály“. Moped je de fakto kombinace motocyklu a bicyklu. Je charakterizován motorem o malém objemu a pedály místo stupaček. Typickými zástupci kategorie mopedů je Babetta nebo Stadion.

Stroje založené na motocyklech[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOLEKTIV AUTORŮ Z REDAKCE ČASOPISU MOTORRAD. Dokonalá jízda na motocyklu. České Budějovice: Kopp, 2006. 208 s. ISBN 978-80-7232-347-0. 
  2. ; NAVRÁTIL, Radek. Zimní motorka, která frčí po sněhu 200 km/h [online]. 2007. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]