Tyne Cot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tyne Cot
Tyne Cot Cemetery.jpg
Lokalita
StátBelgieBelgie Belgie
ObecZonnebeke
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tyne Cot Commonwealth War Graves Cemetery and Memorial to the Missing je válečný hřbitov u vesnice Passchendaele v Belgii. Je na něm pochováno 11 956 mužů, kteří padli v třetí bitvě u Yper v roce 1917, a je největším pohřebištěm vojáků Commonwealthu na světě.[1] Areál o rozloze 34 941 metrů čtverečních spravuje Commonwealth War Graves Commission a v roce 2002 byl vyhlášen belgickou kulturní památkou.

Bylo zde pohřbeno 8 907 Britů, dále Kanaďané, Australané, Novozélanďané, Jihoafričané a také čtyři Němci.[2] Většina hrobů je bez jména. Nachází se zde „kříž oběti“ a památník zhruba 35 000 vojáků, jejichž těla se nepodařilo nalézt. Podobu hřbitova navrhl architekt Herbert Baker.

Název dali lokalitě vojáci z pluku Royal Northumberland Fusiliers, kterým německé bunkry připomínaly typické domky kraje na řece Tyne, zvané v místním nářečí tyne cot.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ypry, temný symbol zákopové války. Výlet za historií, která se nesmí opakovat. iDNES.cz [online]. 2017-01-08 [cit. 2021-05-12]. Dostupné online. 
  2. Tisíce náhrobků připomínají padlé vojáky Britského společenství. I po sto letech jsou mementem utrpení Evropy v první světové válce. Radiožurnál [online]. 2017-11-15 [cit. 2021-05-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]