Tygří hnízdo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tygří hnízdo
Taktshang.jpg
Poloha
Adresa Paro, BhútánBhútán Bhútán
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taktsang (v dzongkä སྤ་གྲོ་སྟག་ཚང་), známý též jako Tygří hnízdo, je buddhistický klášter ležící v blízkosti západobhútánského města Paro. V blízkosti města je i mezinárodní letiště, na kterém nicméně mohou přistávat pouze bhútánské aerolie. Klášter samotný se skládá ze čtyř hlavních chrámů zavěšených na skalní stěně v nadmořské výšce 3120 m. Svatostánek je volně přístupný turistům, výstup k němu zabere zhruba dvě až tři hodiny.[1]

Ke vzniku kláštera se váže jedna z místních legend. Podle ní do této oblasti v 8. století doletěl na hřbetu tygřice buddhistický Guru rinpočhe. V jedné ze zdejších jeskyní pak tři roky, tři měsíce, tři dny a tři hodiny meditoval, aby ze sebe vypudil démony, kteří v něm žili. Od té doby se jeskyně a její okolí stalo svatým a zároveň poutním místem, pro které se vžil název Taktsang, doslovně přeložený jako tygří doupě či hnízdo.

S původní myšlenkou vybudování kláštera přišel zakladatel Bhútánu jako národního státu Ngawang Namgyal, který žil v první polovině 17. století. Jeho přání bylo splněno až na konci 17. století, přesněji v roce 1692, kdy byl Tenzinem Rabgyem, tehdejším světským vládcem Bhútánu, položen základní kámen kláštera.

V dubnu 1998 vypukl v hlavní budově Tygřího hnízda požár, při kterém celý klášter téměř vyhořel. Jeho obnova do původního stavu trvala až roku 2005 a stála zhruba 135 milionů ngultrumů (52 milionů korun).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejznámější bhútánská památka umí turisty zaskočit nedostatkem kyslíku. Novinky.cz [online]. 2017-04-05. Dostupné online. 
  2. Paro Taktsang History [online]. ParoTaktsang.org. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]