Tygří hnízdo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tygří hnízdo
Základní informace
Výstavba1692
Poloha
AdresaParo, BhútánBhútán Bhútán
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tagcchang (v dzongkha སྟག་ཚང་; přepis do angličtiny Taktsang), doslova Tygří hnízdo, je buddhistický klášter ležící v blízkosti západobhútánského města Paro. V blízkosti města je i mezinárodní letiště, na kterém nicméně mohou přistávat pouze bhútánské aerolinie.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Klášter samotný se skládá ze čtyř hlavních chrámů zavěšených na skalní stěně v nadmořské výšce 3120 m. Svatostánek je volně přístupný turistům, výstup k němu zabere zhruba dvě až tři hodiny.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ke vzniku kláštera se váže jedna z místních legend. Podle ní do této oblasti v 8. století doletěl na hřbetu tygřice buddhistický Guru rinpočhe. V jedné ze zdejších jeskyní pak tři roky, tři měsíce, tři dny a tři hodiny meditoval, aby ze sebe vypudil démony, kteří v něm žili. Od té doby se jeskyně a její okolí stalo svatým a zároveň poutním místem, pro které se vžil název Taktsang, doslovně přeložený jako tygří doupě či hnízdo.

S původní myšlenkou vybudování kláštera přišel zakladatel Bhútánu jako národního státu Ngawang Namgyal, který žil v první polovině 17. století. Jeho přání bylo splněno až na konci 17. století, přesněji v roce 1692, kdy byl Tenzinem Rabgyem, tehdejším světským vládcem Bhútánu, položen základní kámen kláštera.

V dubnu 1998 vypukl v hlavní budově Tygřího hnízda požár, při kterém celý klášter téměř vyhořel. Jeho obnova do původního stavu trvala až do roku 2005 a stála zhruba 135 milionů ngultrumů (52 milionů korun).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejznámější bhútánská památka umí turisty zaskočit nedostatkem kyslíku. Novinky.cz [online]. 2017-04-05. Dostupné online. 
  2. Paro Taktsang History [online]. ParoTaktsang.org. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]