Twyfelfontein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Twyfelfontein
Světové dědictví UNESCO
Skalní útvar zvaný „Lví hlava“
Skalní útvar zvaný „Lví hlava“
Smluvní stát NamibieNamibie Namibie
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, v
Odkaz 1255 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2007 (31. zasedání)

Twyfelfontein, domorodým názvem ǀUi-ǁAis, je lokalita Světového dědictví UNESCO nacházející se v namibijském regionu Kunene 430 km severozápadně od Windhoeku. Na ploše 0,6 km² se zde nachází okolo dvou a půl tisíc petroglyfů, chráněná nárazníková zóna má rozlohu 92 km².

Twyfelfontein se nachází v údolí řeky Huab v nadmořské výšce 550 metrů, díky občasným podzemním pramenům bylo místo navštěvováno lidmi již před šesti tisíci lety. Lovecko-sběračské komunity Křováků zde zanechaly v červeném pískovci množství kreseb a rytin převážně se zvířecími motivy, jejichž stáří se dohaduje na minimálně tisíc let. Podle odborníků obrazce vznikly jako mapa regionu s vyznačením míst, kde se vyskytují důležité druhy lovné zvěře; byly však nalezeny také kresby tučňáků a tuleňů, což svědčí o kontaktech místních obyvatel s přímořskými oblastmi. Galerie pod širým nebem Twyfelfontein proto patří k nejvýznamnějším ukázkám umění přírodních národů v Africe. Okolní krajina je polopouštní, s nedostatkem srážek a značnými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Rytiny chrání takzvaný pouštní lak vylučovaný horninou, ohrožuje je však eroze skal i vandalismus, návštěva místa je proto možná pouze s průvodcem.

Skalní malby objevil v roce 1921 Reinhard Maack, v roce 1952 je jihoafrická vláda prohlásila národní kulturní památkou a v roce 1986 zde chráněné území. V roce 2007 se stal Twyfelfontein první namibijskou lokalitou zapsanou na seznam Světového dědictví a patří k největším turistickým atrakcím v zemi.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]