Tvaroh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tvaroh

Tvaroh je mléčný výrobek smetanové chuti, tužší konzistence a obvykle bílé barvy. Vzniká srážením mléčné bílkoviny – Kaseinu. Označují se tak všechny nezralé sýry připravované z odstředěného kravského nebo kozího mléka. Jedná se o velmi hodnotnou potravinu, která ve vhodných úpravách a ve spojení s ostatními vhodnými surovinami dává zdravé, syté a vysoce výživné jídlo.

Tvaroh se může srážet dvěma způsoby:

  1. srážení kyselinou mléčnou – vzniká kyselá sýřenina a z té se vyrábí tvrdý tvaroh na strouhání
  2. srážení pomocí enzymů a mikroorganismů – vzniká sladká sýřenina

V Česku je běžně v prodeji v baleních po cca 250 g v těchto úpravách:

  • Tvaroh měkký
  • Tvaroh odtučněný
  • Tvaroh nízkotučný
  • Tvaroh polotučný
  • Tvaroh tučný
  • Tvaroh tvrdý na strouhání

Domácí příprava

  1. Doma je možné tvaroh připravit ze zkyslého mléka, které se zahřeje za občasného míchání na mírném plameni (měkkému tvarohu stačí teplota 30 - 40 °C, tvrdému na strouhání 60 °C). Sražení mléka lze podpořit přidáním horkého bramboru či chlebové kůrky. Sražený tvaroh se nechá ustát, naplní se do sáčku z řídké látky, mírně zatíží a lisuje.
  2. Do mléka o teplotě 20 °C se přidá 1 - 1,5 % smetanového zákysu a syřidlo (dávkování uvádí výrobce syřidla). Pro výrobu tvarohu se používá výrazně méně syřidla než při výrobě sýrů. Nechá se ustát při pokojové teplotě 24 hodin. Prokysané mléko se nalévá do plachetky a nechá se skapat syrovátka. Doba odkapávání je úměrná suchosti a tvrdosti výsledného produktu.

Externí odkazy