Tvøroyri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tvøroyri
Tvoroyri winter 2004 youth walking in street.JPG
Stát Faerské ostrovyFaerské ostrovy Faerské ostrovy
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tvøroyri
Tvoroyri on Faroe map.png Suduroy.png
Ostrov Suðuroy
Samosprávná obec Tvøroyrar kommuna
Dánský název Tværå
Počet obyvatel 1785 (2008)
PSČ FO 800
starosta Kristin Michelsen
Domovská stránka official homepage
Souřadnice 61°33′21″N 6°48′12″W
Tvøroyri

Tvøroyri (vysl. [tvœ:roırı], dánsky: Tverå) je město na východním pobřeží ostrova Suðuroy, který patří do Faerských ostrovů. Tvøroyri leží na severní straně fjordu Trongisvágsfjørður.

Trajekt z Tórshavnu přistává v Krambatangi, jenž leží na druhé straně fjordu. Cesta z Tórshavnu do Tvøroyri trvá 2 hodiny.

Kostel v Tvøroyri se zdvihá nad městem a je vidět z dálky. Byl postaven v Norsku, poté rozebrán, převezen do Tvøroyri a v roce 1907 znovu postaven. Starý kostel byl přesunut do Sandvíku.

V samotném středu Tvøroyri, přímo nad přístavem, se nachází Hotel Tvøroyri. Mezi přístavem a hotelem je náměstí pokryté plochými kameny. Dříve se tu na slunci sušily ryby. Královský obchodní monopol, který zde měl v letech 1836-1856 pobočku, postavil první domy. Dá se říci, že městečko Tvøroyri bylo vlastně postaveno kvůli této pobočce.

Když byl v roce 1856 zrušen monopol, byly v Tvøroyri založeny soukromé společnosti. Jedna z nich se stala největší na Faerských ostrovech. Má 20 poboček a 30 lodí. Je zde také museum v části nad přístavem. V Tvøroyri je velká továrna na filety, jenž spustila výrobu v roce 1975.

Trajekt je velký a když je krásné počasí, je to nádherná cesta. Je možné jet autobusem z přístavu Drelnes do Tvøroyri a dalších vesnic na ostrově. Z Tvøroyri můžete podniknout výlet přes hory do údolí zvaného Hvannhagi. Je odtud nádherný pohled na celé údolí a moře.

Tvøroyri a Vágur se střídají v pořádání ročního festivalu Jóansøka, vždy na konci června. Tento festival může být popsán jako menší verze známého festivalu Ólavsøka, který se koná v Tórshavnu.

Tvøroyri je rodištěm bývalého ministerského předsedy Faerských ostrovů, pana Jóannese Eidesgaarda.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]